Home > Fotbal > CFR este învinsă la Giurgiu și pierde fotoliul de lider

CFR este învinsă la Giurgiu și pierde fotoliul de lider

Astra și CFR Cluj s-au întâlnit în această seară la Giurgiu într-un meci contând pentru etapa a 8-a a Ligii 1.
Înaintea etapei, Astra era pe locul 8 cu 8 puncte, iar CFR era lideră cu 17 puncte.
Astra a început în următoarea formulă: Kitanov – Bruno, Graovac, Tamaș, Radunovic – Crepulja, Simion, Șerban – Gheorghe, Tounkara, Răduț.
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Vâtcă – Peteleu, Burcă, Cestor, Camora – Itu, Hoban, Păun – Pereira, Costache, Traore.
În minutul 27, la o minge trimisă în adâncime, Itu îi întoarce cu capul lui Păun care înscrie cu un voleu senzațional de la 20 de metri. În minutul 36, Tamaș trimite în adâncime pentru Begue, acesta este împins în careu de Cestor și se acordă penalty. Radunovic transformă și egalează la unu.
În minutul 49, Bruno îi scoate mingea lui Răduț, însă șutul acestuia de la marginea careului trece puțin pe lângă vinclu. În minutul 57, Gheorghe șutează impecabil dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri fără nicio șansă pentru Vâtcă. În minutul 62, Vâtcă îl lovește pe Radunovic în careu și est eliminat. Se dictează penalty, iar Radunovic transformă. În minutul 77, Budescu reia din voleu o centrare la marginea careului a lui Radunovic, dar mingea trece la o palmă de bară. În minutul 83, Valentin Gheorghe trimite cu capul în bara porții CFR-ului. În prelungiri, Golofca ia o acțiune pe cont propriu, iar după o cursă de 50 de metri îi pasează lui Păun care suteaza din marginea careului fără speranțe pentru portarul gazdelor.
Astra Giurgiu învinge pe CFR cu 3-2 și urcă cel puțin temporar pe poziția a 7-a. De partea cealaltă, ardelenii pierd fotoliul de lider.
Etapa viitoare, Astra va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar CFR va primi vizita celor de la FC Voluntari.