Home > Fotbal > CFR învinge Astra și redevine lider în Liga 1

CFR învinge Astra și redevine lider în Liga 1

CFR Cluj a învins în această seară în Gruia pe Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 în ultimul meci al primei etape din play-off-ul Ligii 1.

Campioana a deschis scorul încă din minutul 9 după ce Deac a reluat perfect centrarea de calitate a lui Djokovic. Denis Alibec a egalat în minutul 58 din penalty. În minutul 82, după o respingere greșită a lui Tamaș, Păun a adus victoria ardelenilor cu un șut din 12 metri.

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Itu (Păun ’61), Hoban, Djokovic (Ţucudean ’73) – C. Deac, Rondon, Petrila (Ciobotariu ’84). Antrenor: Dan Petrescu;

Astra: Lazar – Graovac, Tamaş, Dima, Radunovic – Răduţ (Gheorghe ’70), Crepulja, Simion (David Bruno ’86), Graur (Begue ’46)- Fatai, Alibec. Antrenor: Bogdan Andone;

Arbitru: Cătălin Popa;

CFR: Arlauskis ’57, Petrila ’79 ;

Astra: Răduţ ’40, Radunovic ’72, Alibec ’79 ;

Cu această victorie CFR acumulează 29 de puncte și reface diferența de trei puncte față de echipa de pe locul 2 Craiova. De partea cealaltă, Astra rămâne pe 6 cu 21 de puncte.

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar Astra va primi vizita celor de la FC Botoșani.