Home > Fotbal > Cfr merge în turul III preliminar al Champions League

Cfr merge în turul III preliminar al Champions League

Cfr Cluj s-a deplasat în Israel pentru returul confruntării cu Maccabi Tel Aviv din turul II preliminar la Uefa Champions League. În prima partidă, ardelenii se impuseseră cu 1-0.
Maccabi Tel Aviv a început meciul în următoarea formulă: Gianniotis – Kandil, Piven, Jair, Davidzada – Peretz, Glazer – Rikan – Blackman, Shechter, Micha.
Cfr Cluj a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic – Deac, Omrani, Rondon
În minutul 12 Susic centrează în careu, Rondon îi suflă prin alunercare mingea portarului gazdelor, însă nu o poate băga în plasă din 2 metri. În minutul 15 după o minge aruncată în careul Cfr-ului, mingea este bâlbăită de apărarea campionaei României și ajunge Blackman care înscrie cu un șut din 10 metri. În minutul 18, Bordeianu este obstrucționat în careu și se acordă penalty. Culio transformă sigur de la punctul cu var. În minutul 32, Rikan primește mingea în careu la 10 metri de poartă, și-o face pe șut și trimite din voleu peste poarta lui Arlauskis. În minutul 36, Kandil îi centrează în fața porții lui Shecter, dar reluarea acestuia cu câlcăiul trece pe lângă. În minutul 42, Culio trage de la 25 de metri, Gianniotis respinge în față, iar Rondon pe fază trimite în poarta goală din trei metri.
În minutul 48, Cohen primește mingea la marginea careului, evită doi adversari și șutează fără speranțe pentru Arlauskis. În minutul 50, Cohen centrează în fața porții, iar Burcă este aproape să trimită în proprie poartă încercând să respingă. Până la final, clujenii au închis perfect jocul, israelienii nemaiavând nicio șansă de gol.
Maccabi și Cfr Cluj remizează 2-2 și cu scorul de 3-2 la general ardelenii se califică în turul III preliminar al Champions League.
Acolo Cfr va da peste scoțienii de la Celtic Glasgow.
dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
balaj-atac-fcsb
Cristi Balaj o atacă subtil pe FCSB
Lovro-Cvek-cfr
CFR l-a transferat pe Lovro Cvek
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”