Fcsb și Fc Botoșani s-au întâlnit în această seară la Pitești în epilogul etapei a treia a Ligii 1.
După primele două etape ambele echipe aveau câte patru puncte în clasament.
Fcsb a început în următoarea formulă: Vlad – Popescu, Cristea, Planic, Salomao – Vînă, Filip, Oaidă – Man, Tănase, Coman.
Fc Botoșani a trimis pe teren următorul prim 11: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Soiledis – Rodriguez, Papa – Ashkovski, Ongenda, Ofosu – Andronic.
În minutul 9, Haruț îi centrează la marginea careului lui Ogenda care reia din prima, însă mingea trece puțin pe lângă. În minutul 13, Tănase îi scoate mingea lui Vînă la marginea careului, iar șutul acestuia se duce puțin pe lângă. În minutul 18, Ashkovski se distrează cu apărarea ros-albastră, intră în careu și îi pasează lui Andronic care din 7 metri îndeplinește o simplă formalitate. În minutul 35, Ashkovski face din nou sah-mat apărarea bucureștenilor, intră în careu, dar șutează pește din 12 metri. În minutul 40, Ogenda primește mingea la 20 de metri de poartă, intră în care și șutează în vinclul porții lui Vlad pentru 2-0. În prelungiri apărarea fcsb-ului este din nou ridiculizată de oaspeți, însă Ogenda și Andronic trec pe rând pe lângă 3-0.
În minutul 51, Coman îi pasează perfect lui Tănase care scapă singur cu Pap însă trimite la o palmă de bară. În minutul 63, Ashkovski rămâne singur cu Vlad, însă ratează complet șutul. În minutul 78, Iordache îi centrează lui Coman, dar reluarea acestuia din 10 metri la colțul scurt este scoasă de portarul oaspeților.
Fc Botoșani învinge pe Fcsb cu 2-0 și urcă pe locul 3 în clasament. De partea cealaltă Fcsb se clasează pe 8 cu 4 puncte.
Etapa viitoare Fcsb se va deplasa la Giurgiu pentru meciul cu Astra, în timp ce Fc Botoșani va juca acasă contra celor de la Gaz Metan Mediaș.