Home > Fotbal > Viitorul câstigă cu Hermannstadt după o repriză secundă spectaculoasă

Viitorul câstigă cu Hermannstadt după o repriză secundă spectaculoasă

Liderul campionatului, Viitorul Constața a întâlnit în această seară pe teren propriu pe Fc Hermannstadt, echipă ce a acumulat niciun punct până acum în campionat, într-un meci contând pentru etapa a 3-a a Ligii 1.
Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Tordai – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu – Eric, Ganea, Calcan.
Fc Hermannstadt a început în următoarea formulă: Figueiredo – Mățel, O. Viera, I. Stoica, R. Opruț – R. Pires, Buzan – P. Petrescu, Jo Santos, Caiado – Debeljuh
În minutul 22, Eric îi pasează în careu lui Calcan care trimite cu efect spre poartă, dar mingea trece puțin pe lângă. În minutul 34, JO execută o lovitură liberă de la marginea careului, însă șutul său este respins de Tordai.
În minutul 51 după un corner executat de Eric, Ghiță prelungește cu capul în interiorul careului mic, iar din trei metri Țîru trimite în poartă. În minutul 59, De Nooijer îi trimite ideal Drăguș care scapă spre poartă, însă șutul său la colțul lung trece pe lângă. În minutul 63, Calcan îi scoate mingea lui Eric în interiorul careului, iar acesta șutează din prima nelăsându-i nicio șansă lui Figueiredo. În minutul 70 Drăguș îi centrează lui Ciobanu care șutează din voleu, însă mingea este respinsă de portarul oaspeților. În minutul 75, Mățel șutează de la distanță, mingea ia pământul în fața lui Tordai, care nu poate decât să boxeze mingea în față care ajunge la Yazalde. Acesta trimite din prima peste portarul gazdelor și înscrie pentru 1-2. În minutul 80, Ciobanu execută superb o lovitură liberă direct în vinclul porții sibienilor. În minutul 89 Jo execută un corner până la Stoica care trimite superb cu câlcăiul în poarta Viitorului. În prelungiri Tsoumou primește o pasă în careu de la Blănaru, însă șutează pe lângă dintr-o poziție excelentă.
Viitorul se impune cu 3-2 în fața celor de la Fc Hermannstadt și revine pe primul loc în clasament. De partea cealaltă Sibiul rămâne în continuare fără niciun punct.
Etapa viitoare, Viitorul se va deplasa la Sf. Gheorghe pentru meciul cu Sepsi, în timp ce Hermannstadt va primi vizita Craiovei.