Home > Fotbal > Craiova învinge Chindia și are maximum de puncte în campionat

Craiova învinge Chindia și are maximum de puncte în campionat

Csu Craiova și Chindia Târgoviște s-au întâlnit în această seară în Bănie într-un meci contând pentru etapa a 3-a a Ligii 1.
Csu Craiova a început partida în următoarea formulă: Pigliacelli – Vlădoiu, Acka, Kelic, Bancu – Ivanov, Cicâldău, Qaka – Bărbuţ, Roman , Constantin.
Chindia a trimis pe teren următorul prim 11: Aioani – Martac, Dinu, Leca, Neciu – Novac, Liviu Mihai – Neguţ, Nicuţescu, Florea – Voduţ.
În minutul 20, Cicâldău prinde un șut de la 20 de metri de poartă, însă Aioani este atent și reține. În minutul 31, Bancu îi centrează pe jos lui Kelic care reia din prima de la 11 metri de poartă, însă portarul oaspeților este din nou la post. În minutul 36, Bărbuț patrunde în careu, îl driblează pe Neciu și îi întoarce lui Martic care șutează puțin pe lângă. În minutul 45, Cicâldău șutează bine dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri de poartă, însă Aioani scoate mingea din vinclu.
Imediat după reluare Martic îi centrează ideal lui Roman, care reia cu capul în poartă din 5 metri. În minutul 85, Bancu îi centrează Roman, acesta reia cu capul spre poartă, dar Aioani intervine salvator din nou. În minutul 89, Martac îi centrează perfect lui Neicuțescu însă lovitura sa de cap se duce în transversală.
Craiova se impune cu 1-0 obținând a treia victorie din tot atâtea posibile în acest start de campionat și urcă cel puțin până la meciul Viitorului pe primul loc în clasament. De partea cealaltă Chindia rămâne doar cu un singur punct.
Etapa viitoare Craiova va juca în deplasare la Hermannstat, în timp ce Chindia va primi la Ploiești replica campioanei Cfr.