Home > Fotbal > CFR n-are nicio emoție cu Chindia în primul meci al etapei

CFR n-are nicio emoție cu Chindia în primul meci al etapei

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară pe teren propriu pe Chindia Târgoviște în primul meci al etapei a 17-a din Liga 1.
Înaintea etapei, CFR ocupa primul loc cu 31 de puncte, în timp ce Chindia era pe 10 cu 17 puncte.
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Vinicius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Culio – Deac, Omrani, Costache.
Chindia a început partida în următoarea formulă: Aioani – Martac , Benga, Leca, Negrea – Neguţ, Raţă, Bic, Burlacu – Cherchez, Dumiter.
În minutul 3, Aioani degajează greșit o minge, aceasta ajunge la Itu care înscrie cu un șut din 20 de metri. În minutul 7, Deac îl găseste liber pe stânga pe Omrani, acesta pătrunde în careu, dar șutul său este scos de Aioani. În minutul 43, Bordeianu îi trimite excelent lui Omrani care scapă singur cu Aioani, însă lobul atacantului clujenilor se duce în bară.
În minutul 71, Bordeianu îi fură mingea în careu lui Yameogo, șutează, mingea lovește întâi bara apoi intră în poarta oaspeților. În mintul 79, Culio centrează de pe stânga, apărarea Chindiei respinge până la Bordeianu care înscrie cu un șut plasat din 20 de metri. În minutul 86, Păun îi pasează lui Camora la marginea careului, iar acesta șutează fără speranțe pentru Aioani.
CFR Cluj învinge pe Chindia cu 4-0 și va rămâne lider și după această etapă.
Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare la Hermannstadt, în timp ce Chindia va primi vizita Acedemicei Clinceni.