Home > Fotbal > City întoarce scorul pe Bernabeu și are prima șansă la calificarea în sferturi

City întoarce scorul pe Bernabeu și are prima șansă la calificarea în sferturi

Gabriel Jesus și Kevin de Bruyne au marcat două goluri pe final, iar Manchester City a revenit de la 0-1 învingând pe Real Madrid și devenind favorită la calificarea în sferturi.

După o primă repriză anostă, gazdele au profitat de o neînțelegere în defensivă între Rodri și Nicolas Otamendi pentru a prelua conducerea, după ce Vinicius Junior l-a găsit complet nemarcat pe Vincius în centrul careului.

Sergio Ramos a avut ocazia să dubleze avantajul lui Real, dar City a egalat cu 12 minute înainte de final, când Jesus a înscris cu o lovitură de cap imparabilă. .

Era cel puțin un rezultat meritat pentru trupa lui Pep Guardiola, iar lucrurile au devenit și mai bune în minutul 83 când nou intratul Raheem Sterling a fost faultat în interiorul careului, iar De Bruyne a înscris fără probleme de la punctul cu var.

Situația s-a agravat și mai mult pentru Real Madrid, când au rămas în 10 oameni, cu cinci minute înainte de final. Sergio Ramos l-a faultat pe Jesus din postura de ultim apărător, iar fundașului i-a fost arătat cartonaș roșu.

A fost prima dată când City a învins-o pe Real Madrid în Liga Campionilor și este în pole position pentru calificarea în sferturi înaintea returului ce va avea loc luna viitoare.