Home > Fotbal > Craiova este învinsă de Sepsi în deplasare la Sf. Gheorghe

Craiova este învinsă de Sepsi în deplasare la Sf. Gheorghe

Sepsi și Craiova s-au întâlnit în această seară la Sf. Gheorghe într-un meci contând pentru etapa a 18-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Sepsi ocupa locul 11 cu 16 puncte, în timp ce oltenii erau pe 3 cu 31 de puncte.
Sepsi a început partida în următoarea formulă: Niczuly – Dimitrov, Barisic, Diakhite, Ștefan – Vașvari, Velev – Carnat, Fulop, Ștefănescu – Safranko.
Victor Pițurcă a trimis pe teren următorul prim 11: Popescu – Mățel, Bălașa, Ferreira, Bancu – Qaka, Cicâldău, Ivanov – Nițu, Ivan, Mihăilă.
În mintul 4, Bancu îl lansează pe Ivan, acesta pătrunde în careu și îi întoarce lui Nițu, însă acesta trage incredibil pe lângă din 10 metri cu toată poarta în față. În minutul 8, Ștefan trimite la marginea careului, Safranko preia, intră în crareu și îl învinge pe Popescu. În minutul 17, Velev îi trimite lui Ștefănescu la marginea careului, șutul acestuia fiind respins de Popescu cu piciorul. În minutul 21, Mihăilă șutează puternic de la 25 de metri, dar mingea se duce în transversală. În minutul 35, Fulop centrează din lovitură liberă, iar Carnat reia din 12 metri milimetric pe lângă poartă. În minutul 64, Mihăilă îi trimite în adâncime lui Zakaric, fundașii lui Sepsi nu îl pot bloca, iar acesta șutează de la marginea careului, însă Niczuly parează. În minutul 67, Mihăilă îl lansează pe Ivan, acesta intră în careu și îi întoarce lui Cicâldău care trage peste din 10 metri.
Sepsi învinge pe Craiova cu 1-0 și urcă pe locul 10 în clasament, în timp ce oltenii cad pe 4.
Etapa viitoare, Sepsi va juca în deplasare cu CFR, iar Craiova va primi vizita celor de la FC Botoșani.