Home > Fotbal > Craiova face un joc convingător pe noul gazon de pe Oblemenco

Craiova face un joc convingător pe noul gazon de pe Oblemenco

Craiova și FC Hermannstadt s-au întâlnit în această seară pe „Ion Oblemenco” într-un meci contând pentru etapa a 17-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Craiova ocupa locul 3 cu 28 de puncte, în timp ce sibienii erau pe 12 cu 14 puncte.
Victor Pițurcă a trimis pe teren următorul prim 11: Popescu – Măţel, Tiago, Bălaşa, Bancu – Qaka, Cicâldău, Zakaric – Bărbuţ, Niţu, Baiaram.
FC Hermannstadt a început partida în următoarea formulă: Novo – Luchin, Viera, Stoica, Opruţ – Dumitriu, Offenacher, De Castro Taira – David Caiado, Debeljuh, Buzan.
În minutul 23, la o minge aruncată spre careul sibienilor, apărarea acestora respinge la marginea careului până la Nițu care șutează puțin pe lângă. În minutul 39, Tiago Fereira recepționează o minge pe partea dreaptă, intră în careu, driblează un adversar și șutează fără speranțe pentru Novo.
În minutul 68, Zakaric centrează de pe dreapta, iar Cicâldău reia cu capul în plasă. În minutul 72, Bancu centrează spre colțul lung, iar Zakaric șutează cu pământul, dar Novo are un reflex excelent și respinge. În minutul 76, Bairam centrează din corner, Fereira prelungește cu capul pe spate, iar Viera respinge greșit balonul care intră în poarta sibienilor.
Craiova învinge pe FC Hermannstadt cu 3-0 și urcă pe locul 2 în clasament, în timp ce sibienii cad pe 13.
Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, în timp ce Hermannstadt va primi vizita campioanei CFR.