Home > Liga 1 > Craiova, set în Ștefan cel Mare. O nouă rușine trăită de Dinamo

Craiova, set în Ștefan cel Mare. O nouă rușine trăită de Dinamo

Dinamo a primit-o în etapa a 25-a din Liga 1 pe Universitatea Craiova, în ceea ce pe vremuri se putea numi un derby al orgoliilor, dar care în prezent a ajuns doar o suferință pentru câini și un bun prilej pentru olteni de a-și face golaverajul.

Partida din această seară nu a făcut excepție, căci elevii lui Reghecampf au făcut instrucție cu Dinamo, la capătul unei confruntări în care bucureștenii s-au arătat din nou mult prea neputincioși.

Dinamo, venită după rușinea de la Botoșani, atunci când a cedat cu 0-4, nu s-a regăsit nici în confruntarea cu oltenii de la Universitatea.

Cîmpanu a deschis repede conturile în favoarea echipei sale, punctând în poarta bucureșentilor după o eroare mare a goalkeeper-ului oaspeților. Minutul 10, 1-0 Craiova. Și acesta era doar începutul.

Ocaziile au curs la poarta lui Dinamo, dar câinii au rezistat până în ultimul minut al primei părți. Marcatorul unicului gol, Cîmpanu, a fost faultat în careu, iar Ivan nu putea rata șansa de a înscrie în poarta lui Dinamo (cunoscut pentru numeroasele sale execuții în confruntările cu rivalii din Ștefan cel Mare), așa că a amanentat balonul și l-a învins fără emoții pe Chesneau. Pauză la București, 2-0 Craiova. Oltenii nu aveau să se oprească aici.

Întoarcerea de la vestiare a reprezentat momentul potrivit pentru Craiova să se desprindă pe tabelă. Și nu a avut nevoie decât de 16 secunde. Markovic a profitat de gafa de juniori a portarului Chesneau și nu a ratat ocazia de a mai trece un gol în dreptul echipei sale. Minutul 46, 3-0 Craiova. Erau doar la jumătatea drumului.

Zece minute mai târziu a venit rândul lui Bancu să își treacă numele pe lista marcatorilor. 4-0, Craiova, iar Dinamo trăia coșmarul de la Botoșani „pe repeat”.

Când nimeni nu se aștepta, Horațiu Feșnic a pus-o pe Dinamo la punctul cu var. Cosmin Matei l-a învins pe Pigliacelli, însă reușita a fost insuficientă pentru ca gazdele să conteze în partidă. Fanii dinamoviști, ajunși la capătul răbdării, au scandat ironic „Campionii, campionii” atunci când favoriții lor au reușit să marcheze cel care s-a dovedit a fi singurul gol izbutit în acest duel.

Craiova, fără milă de adversarul rănit, a punctat din nou patru minute mai târziu. Gustavo a înscris pentru 5-1, dar oltenii nu aveau să se oprească acolo. În superioritate numerică după eliminarea lui Aloe, Craiova a mai înscris o dată până la ultimul fluier. Atanas Trică-Balaci, la prima reușită în Liga 1, a consemnat „setul” pentru juveți. 6-1, iar pentru Dinamo drumul spre eșalonul secund este parcă mai liber ca oricând.

Șase înfrângeri consecutive și ultima chiar cu șase goluri primite, iar câinii lui Stoican nu mai „mușcă” din niciun adversar.

Craiova defilează la București și se impune logic, firesc, conform cursului jocului. Diferență meritată, la capătul unei partide în care a desenat ce a vrut, când a vrut și cum a vrut.

Pentru Dinamo urmează o deplasare grea, la Arad, în timp ce Craiova este pregătită de un meci „cu scântei”, căci va juca pe teren propriu cu cealaltă reprezentantă a orașului, FCU.

DINAMO: Chesneau – Ehmann, Aloe, R. Grigore – Buleică, Răuță, Rodriguez, An. Radu – Ivanov, Celar, C. Matei

CRAIOVA: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Cîmpanu, Al. Crețu, Mateiu, Gustavo – Markovic, Ivan

Stadion: Dinamo (București)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca); A2: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa)

reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
kasparek-bokhan-dinamo
Două transferuri de top la Dinamo
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj