Home > Fotbal > Dinamo învinge pe Gaz Metan la capătul unui meci convingător

Dinamo învinge pe Gaz Metan la capătul unui meci convingător

Dinamo și Gaz Metan Mediaș s-au întâlnit în această seară pe Stadionul din Ștefan cel Mare  într-un meci contând pentru etapa a 13-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Dinamo se situa pe locul 11 cu 14 puncte, în timp ce Gaz Metan era pe 4 cu 21 de puncte.
Dinamo a început partida în următoarea formulă: Piscitelli – Ciobotariu, M.Popescu, Puljic, Moura – Filip, Mrzljak – Moldoveanu, Nistor, Sorescu – Popa.
Gaz Metan a trimis pe teren următorul prim 11: Pleşca – Romeo, Popa, M.Constantin, Velisar – Droppa, Roşu – Pleşca, Olaru, Dumitru Cardozo – Buş.
În minutul 6, o pasă slabă spre portar a lui Pulijic este interceptată de Cardoso care trimite însă peste poartă. În minutul 21, Sorescu îi trimite perfect lui Mrzljak în careu, iar șutul acestuia nu ii da nicio șansă lui Pleșca. În minutul 30, Moura îi centrează excelent lui Sorescu, însă lovitură acestuia de cap este respinsă de Pleșca. În minutul 39, Popa scapă singur cu Pleșca însă acesta reușește să îl blocheze pe atacantul dinamovist.
 În minutul 47, Sorescu trage de la marginea careului, dar acelasi Pleșca este la post. În minutul 48, Nistor recepționează o minge în careu, culca un adversar, dar șutul acestuia este respins de pe linia porții de un fundaș advers. În minutul 58, Cardoso șutează puternic, dar Piscitelli respinge în bară. În minutul 69, Nistor primește o minge la marginea careului, iar șutul său trece puțin pe lângă vinclu. În minutul 73, Nistor îi trimite excelent lui Sorescu liber în careu, iar acesta înscrie pentru 2-0.
Dinamo învinge pe Gaz Metan cu 2-0 și urcă până pe 6 în clasament.
Etapa viitoare, Dinamo va primi vizita celor de la Viitorul, în timp ce Gaz Metan va juca în deplasare cu Chindia Tîrgoviște.
reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
kasparek-bokhan-dinamo
Două transferuri de top la Dinamo
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj