Home > Fotbal > CFR învinge Craiova în derby-ul etapei

CFR învinge Craiova în derby-ul etapei

CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au întâlnit în această seară în Gruia în cel mai important meci al etapei a 13-a din Liga 1.

Înaintea etapei, CFR ocupa locul 1 cu 24 de puncte, în timp ce oltenii se situau pe 3 cu 23 de puncte.

Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Boli, Vinicius, Camora – Itu, Hoban, Culio – Costache, Traore, Pereira.

Craiova a început partida în următoarea formulă: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, Acka, Vătăjelu – Mățel, Cicâldău, Cosic – Zakaric, Ivan, Mihăilă.

În minutul 8, Zakaric primește mingea la marginea careului, pătrunde pe partea dreaptă, iar șutul său deviat trece puțin peste. În minutul 24, o minge respinsă la marginea careului de apărarea oaspeților ajunge la Hoban care șutează în forță cu exteriorul însă mingea trece puțin pe lângă.

În minutul 64, Vătăjelu centrează, Arlauskis iese greșit, mingea ajunge la Zakaric, dar șutul acestuia este respins cu piciorul de Arlauskis. În minutul 70, Susuic interceptează o pasă a lui Acka, i-o trimite lui Păun care mai departe o expediază spre Traore la marginea careului, acesta evită doi adversari și înscrie pentru 1-0. În minutul 78, Culio execută direct pe poartă o lovitură liberă din lateral dreapta, Pigliacelli respinge în față, iar Omrani nemarcat o trimite în poartă.

CFR învinge Universitatea Craiova cu 2-0 și se menține în fruntea campionatului

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu Poli Iași, iar Craiova va juca tot în deplasare cu Academica Clinceni.