Home > Fotbal > Viitorul, pas greșit contra celor de la Academica Clinceni

Viitorul, pas greșit contra celor de la Academica Clinceni

Academica Clinceni a întâlnit în această după-amiază pe Viitorul într-un meci contând pentru etapa a 13-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Academica ocupa poziția a 13-a cu 9 puncte, în timp ce Viitorul se situa pe locul 2 cu 24 de puncte.

Academica a început partida în următoarea formulă: Vâlceanu – Achim, Netzer, Patriche, Pîrvulescu – Cebotaru, Șut – Merloi, Ion, Buziuc – Vojtus.

Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer – Matei, Artean, Houri – Iancu, Ganea, Calcan.

În minutul 30, Ganea îi centrează excelent în fața porți lui Calcan, însă acesta trimite incredibil peste din 3 metri cu poarta goală. În minutul 35, Calcan centrează în careu, apărarea cliceniului respinge greșit, mingea ajunge la Iancu care șutează puțin pe lângă din 11 metri.

În minutul 64, Ion îl lansează bine pe Vojtus în careu, dar șutul violent al acestuia nimerește transversala. În minutul 71, Calcan îi întoarce lui De Nooijer la marginea careului, iar șutul acestuia este scos de portarul gazdelor. Din respingere mingea ajunge la Matei care trage peste din câțiva metri. În minutul 87, Dumitru șutează de la 25 de metri, iar mingea nimerește din nou tranversala.

Academica și Viitorul remizează 0-0, iar cele două echipe îsi păstrează locul în clasament.

Etapa viitoare, Academica va primi vizita Universității Craiova , în timp ce Viitorul va juca în deplasare cu Dinamo.