Home > Fotbal > Dinamo învinge Viitorul și se aproprie de locurile de play-off

Dinamo învinge Viitorul și se aproprie de locurile de play-off

Dinamo a întâlnit-o în această seară pe Viitorul pe Stadionul din „Ștefan cel Mare” în derby-ul primei etape a returului Ligii 1.

Înaintea etapei Dinamo se afla pe locul 9 cu 17 puncte, în timp ce Viitorul ocupa locul 2 cu 25 de puncte.

Dinamo a început partida în următoarea formulă: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Popescu, Corbu – Mrzljak, Filip – Sorescu, Nistor, Moldoveanu – Perovic.

Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer – Achim, Artean, Matei – Iancu, Ganea, Houri.

În minutul 1, Mladen aruncă o minge în careu din lovitură liberă, Artean o prelungește, iar Ganea din 2 metri trimite în transversală. În minutul 29 după un contraatac, Mrzljak îi trimite în fața porții lui Sorescu, acesta trimite peste Căbuz ieșit să îl blocheze, iar Perovic o trimite în poartă. După numai un minut, Nistor îi trimite lui Sorescu în careu care înscrie cu o scăriță superbă.

În minutul 55, Ciobotariu centrează, iar Sorescu reia cu capul puțin pe lângă. În minutul 61, Filip ia o acțiune pe cont propriu, driblează doi adversari și șutează de la 25 de metri imparabil pentru Căbuz. În minutul 65, Houri trage din lovitură liberă În transversală. În minutul 70, Nistor interceptează o pasă a lui Achim, scapă singur cu Căbuz, dar șutul este blocat de portarul oaspeților. În minutul 76, Houri îi trimite în careu lui Iancu care pivotează, iar șutul său deviat intră în poartă. În  minutul 79, Munteanu șutează, Pulijic blochează, mingea sare la Boboc care înscrie cu o foarfecă superbă.

Dinamo învinge pe Viitorul cu 3-2 și urcă pe locul 3 în clasament.

Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu Universitatea Craiova, în timp ce Viitorul va primi vizita Chindiei Târgoviște.