Home > Fotbal > Dinamo obține cu Poli Iași prima victorie după 3 etape

Dinamo obține cu Poli Iași prima victorie după 3 etape

Dinamo și Poli Iași s-au întâlnit în această seară pe Stadionul din Ștefan cel Mare într-un meci contând pentru etapa a 18-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Dinamo ocupa locul 9 cu 22 puncte, în timp ce moldovenii se clasau cu o poziție mai sus cu acelasi număr de puncte.
Dușan Uhrin a trimis pe teren următorul prim 11: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Mihai Popescu, Corbu – Mrzljak, Filip – Sorescu, Nistor, Moldoveanu – Perovic.
Poli Iași a început partida în următoarea formulă: Rusu – Cabral, Breeveld, Frăsinescu, Bădic – Passaglia, Loshaj – Horșia, Albis, Francisc Cristea – Andrei Cristea.
În minutul 14, Horșia îi trimite lui Loshaj în careu, iar șutul acestuia se duce pe direcția lui Păiscitelli care respinge. În minutul 17, Nistor centrează dintr-un corner de pe partea dreaptă,  Popescu reia cu capul, dar Rusu prinde fără emoții.
În minutul 48, Nistor centrează din lovitură liberă, iar Perovic înscrie cu o lovitură de cap bine plasată. În minutul 60, Andrei Cristea recepționează o pasă excelentă de la Horșia, scapă singur cu portarul, il driblează pe acesta, dar intră în unghi și șutează paralel cu poarta. În minutul 81, Moura centrează de pe dreaptă, iar Sorescu trimite cu capul în transversală.
Dinamo învinge cu 1-0 pe Poli Iași și urcă pe locul 7 în clasament.
Etapa viitoare, Dinamo va primi vizita celor de la Chindia, în timp ce Poli Iași vor juca pe teren propriu contra celor de la FCSB.