Home > Fotbal > Alibec aduce victoria Astrei în fața lui Gaz Metan

Alibec aduce victoria Astrei în fața lui Gaz Metan

Astra și Gaz Metan s-au întâlnit în acestă seară la Giurgiu în primul meci al etapei a 18-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Astra ocupa locul 4 cu 31 de puncte, în timp ce Gaz Metan era pe 5 cu 27 de puncte.
Astra Giurgiu a început partida în următoarea formulă: Lazar – Graovac, Tamaș, Dima – Răduț, Simion, Crepulja, Gheorghe, Radunovic – Budescu, Alibec.
Edi Iordănescu a trimis pe teren următorul prim 11: Pleșca – Pleașcă, Larie, Marius Constantin, Velisar – Fofana, Droppa – Olaru, Fernandes, Dumitru Cardoso – Buș.
În minutul 16, Buș îi trimite în careu lui Fernandes, acesta preia pe piept și reia spectaculos din foarfecă, dar Lazar este atent și reține în doi timpi. În minutul 17, Tamaș îl faultează în careu pe Olaru și se acordă penalty. Marius Constantin trimite o scăriță, iar minge lovește transversala. În minutul 26, Budescu îi trimite perfect lui Alibec care scapă singur cu Pleșca și îl execută pe acesta. În minutul 35, Cardoso șutează puternic de la 25 de metri, dar Lazar se întinde spectaculos și respinge. În minutul 40, Pleașcă centrează de pe partea dreaptă, Fernandes reia cu capul, dar același Lazar intervine fantastic.
În minutul 70, Chamed șutează de la marginea careului cu efect, dar mingea lovește bara. În minutul 78, Buș îi scoate mingea lui Roșu la 20 de metri de poartă, iar șutul în forță al acestuia este scos de Lazar.
Astra învinge pe Gaz Metan cu 1-0 și urcă pe locul 2 în clasament.
Etapa viitoare, Astra va juca în deplasare la Viitorul, în timp ce Gaz Metan va primi vizita ultimei clasate, FC Voluntari.