Home > Fotbal > Dinamo obține primele trei puncte din acest sezon

Dinamo obține primele trei puncte din acest sezon

Dinamo și Academica Clinceni s-au întâlnit în această seară în Ștefan cel Mare în primul meci al etapei a 4-a a Ligii 1.
După primele trei etape cele două echipe nu aveau niciun punct în clasament, pierzând toate meciurile.
Dinamo a început în următoarea formulă: Straton – Moura, Klimavicius, Bejan, Sin – Răuță, Filip – Mihaiu, Bru, Moldoveanu – Montini.
Academinca Clinceni a trimis pe teren următorul prim 11: Vâlceanu – G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu – Pârvulescu, Șut, Barbu, Nsiah – Dumitru – Vojtus.
Unica ocazie a primei reprize a avut loc în minutul 27. Kevin Bru a interceptat o minge la 30 de metri de poarta adversă, iar șutul său a fost respins de portarul oaspeților.
În minutul 52, Popa ia o acțiune individuală driblează cățiva adversari, intră în careu și îl învinge elegant pe Vâlceanu. În minutul 56, Montini reia în poartă o centrare a lui Sorescu și majorează diferența. În minutul 61, Voitus prinde un șut din marginea careului, însă Straton respinge. În minutul 63, Robert Ion pătrunde spre poarta gazdelor și șutează periculos, dar Straton este din nou la post. Un minut mai târziu același Straton scoate de sub bară șutul lui Dobrescu. Din cornerul rezultat, Vojtus reia cu capul în poartă cu toată opoziția lui Straton. În minutul 73, Dobrescu este găsit pe partea stângă și îi pasează în mijlocul careului lui Robert Ion, care nemarcat înscrie pentru 2-2. În minutul 82, Sorescu îi centrează din lovitură liberă lui Popa a cărui reluare readuce pe Dinamo în avantaj. În minutul 85, Barbu execută excelent o lovitură liberă, dar Straton scoate din vinclu. În minutul 93, Popa este lansat în adâncime, portarul oaspeților iese și este depășit de atacantul dinamovist care înscrie în poarta goală.
Dinamo învinge cu 4-2 pe Academica Clinceni și acumulează primele trei puncte din acest sezon. De partea cealaltă Academica rămâne cu 0 puncte.
Etapa viitoare Dinamo se va deplasa la Iași pentru partida cu Poli în timp ce Clinceni va primi vizita Chindiei Târgoviște.