Home > Fotbal > Două penalty-uri pe final aduc victoria lui Gaz Metan în deplasare la Poli Iași

Două penalty-uri pe final aduc victoria lui Gaz Metan în deplasare la Poli Iași

Poli Iași a întâlnit-o în această după amiază în Copou pe Gaz Metan Mediaș într-un meci contând pentru etapa a 21-a din Liga 1.
Înaintea etapei, moldovenii erau pe 10 cu 22 de puncte, în timp ce Gaz Metan se clasa pe 6 cu 30 de puncte.
Poli Iași a început partida în următoarea formulă: Târnovanu – Onea, Frăsinescu, Diallo, Radu – Breeveld, Loshaj – Platini, Passaglia, Popadiuc – Cristea.
Edi Iordănescu a trimis pe teren următorul prim 11: Pleșca – Pleașcă, Larie, Constantin, Velisar – Fofana, Diakota – Dumitru, Olaru, Ely – Buș.
În minutul 17, Platini îi scoate mingea cu capul lui Cristea la marginea careului, iar șutul acestuia din prima este respins de Pleșca peste bară. În minutul 43, Pleașcă centrează în mijlocul careului, Buș reia din prima, dar șutul său nu are destulă consistență pentru a îl învinge pe Târnovanu. În minutul 55, la o minge aruncată în careul gazului, Pleșca iese, dar scapă mingea de mâini, iar Bălan o trimite în plasă. În minutul 63, Fernandes pătrunde în careu și îi trimite lui Buș, dar reluarea spectaculoasă a acestuia din poziție ideală se duce pe lângă. În minutul 77, Diallo îl faultează în careu pe Buș și se acordă penalty. Marius Constantin transformă fără emoții și readuce egalitatea pe tabelă. În minutuș 85, Diallo comite un nou fault în careu, de această dată în fața lui Darius Olaru și se acordă din nou penalty. Același Marius Constantin transformă sigur și îi aduce pe medieșeni în avantaj.
Gaz Metan învinge pe Poli Iași cu 2-1 și rămâne pe loc de play-off.
Etapa viitoare, Gaz Metan va primi vizita celor de la Viitorul, în timp ce Poli Iași va juca în deplasare cu FC Hermannstadt.
reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj