Home > Fotbal > Egal spectaculos între Viitorul și FC Botoșani

Egal spectaculos între Viitorul și FC Botoșani

Viitorul Constanța a întâlnit-o în această seară pe FC Botoșani în ultimul meci al etapei a 5-a.
Înaintea etapei, Viitorul era pe primul loc cu 10 puncte, în timp ce FC Botoșani ocupa poziția a cincea cu 8 puncte.
Gica Hagi a aliniat pe teren următorul prim 11: Căbuz – Mladen, Țîru, Ghiță, Filip – Achim, Artean, Houri – Eric, Iancu, Ganea.
FC Botoșani a început partida în următoarea formulă: Hankic – Haruț, Miron, Chindriș, Holzmann – Rodriguez, Papa – Ashkovski, Ongenda, Golofca – Ofosu.
În minutul 10, Ganea este faultat în careu de Chindriș și se acordă lovitură de la 11 metri. Eric transformă cu siguranță penalty-ul, iar Viitorul preia conducerea. În minutul 21, Haruț este găsit liber pe partea dreaptă de Golofca și îi centrează lui Ofosu care șutează violent în transversală. În minutul 27, Ongenda centrează foarte bine în careu până la Papa a carei deviere este respinsă în față de Căbuz. Pe fază Ashkowshki restabilște egalitatea. În minutul 32, Ongenda îl lansează pe Ofosu care intră în careu și șutează spre poartă, însă Căbuz izbutește să respingă cu piciorul.
În minutul 47, Ganea pătrunde spre poarta moldovenilor și șutează de la marginea careului, însă Hankic plonzează și blocheză șutul. În minutul 48, Eric îi pasează lui Iancu în careu care șuteză, însă portarul oaspeților intervine cu piciorul. În minutul 65, Eric îi centrează lui Iancu care reia cu capul în bară în primă fază. Mingea revine la atacantul Viitorul care trimite în plasă. În minutul 77, Ogenda prinde un șut pe jos de la 20 de metri, dar balonul se scurge puțin pe lângă poarta gazdelor. În minutul 81, Ofosu intră în careu și îi centrează lui Ashkowshki care trimite în poartă din 5 metri. În minutul 93, șutul deviat a lui Ciobanu de la 20 de metri se duce în transversală.
Viitorul remizează 2-2 cu FC Botoșani și pierde fotoliul de lider în favoarea CFR-ului. De partea cealaltă, moldovenii urcă pe 4.
Etapa viitoare, Viitorul se va deplasa la Giurgiu pentru meciul cu Astra, în timp ce FC Botoșani va primi replica Craiovei.