Home > Fotbal > Egal spectaculos pe Arena Națională între Dinamo și FC Botoșani

Egal spectaculos pe Arena Națională între Dinamo și FC Botoșani

Dinamo și FC Botoșani s-au întâlnit în această seară pe Arena Națională într-un meci contând pentru etapa a 9-a a Ligii 1.
Înaintea etapei Dinamo se situa pe locul 9 cu nouă puncte, în timp ce FC Botoșani era pe locul 6 cu 11 puncte.
Dinamo a început partida în următoarea formulă: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Popescu, Corbu – Filip – Neicuţescu, Fabbrini, Nistor, Sorescu – Montini.
FC Botoșani a trimis pe teren următorul prim 11: Pap – Hăruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu – Rodriguez, Papa – Ofosu, Ongenda, Askhovski – Moussa.
În minutul 5, Tigănașu îi scoate excelent mingea lui Ofosu la 10 metri de poartă, însă șutul acestuia se duce puțin pe lângă. În minutul 38, Chindriș îi deviază în fața porții lui Askovski, dar Corbu vin din spate și îi deviază lui Piscitelli care boxează în față. Pe respingere Ongenda trimite peste din câțiva metri. În minutul 41, Corbu trimite un șut centrare, dar Pap este la post și prinde în doi timpi.
În minutul 52, Ofosu scapă în lateral spre poartă, dar șutul acestuia este blocat de portarul gazdelor. În minutul 57, Neicuțescu îi centrează perfect lui Sorescu care trimite cu capul în poartă. În mintutul 63, Montini îl lansează pe Sorescu spre poartă, Pap iese aiurea, însa șutul direct a lui Sorescu se duce pe lângă. În minutul 65, Ongenda șutează, Piscitelli respinge în fața, iar Moussa pe fază trimite în poarta goală.
Dinamo și FC Botoșani remizează 1-1, iar cele două echipe îsi păstrează locul în clasament.
Etapa viitoare, Dinamo se va deplasa la Giurgiu pentru partida cu Astra, în timp ce FC Botoșani va primi vizita Chindiei Târgoviște.
reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
kasparek-bokhan-dinamo
Două transferuri de top la Dinamo
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj