Home > Motorsport > F1 | Dublă incredibilă pentru Ferrari în Marele Premiu din Bahrain

F1 | Dublă incredibilă pentru Ferrari în Marele Premiu din Bahrain

Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Bahrain!

Charles Leclerc a rulat perfect până la final și câștigat a 3-a sa cursă din carieră în Formula 1, după cele de la Spa Francorchamps și Monza din sezonul 2019. Locul doi ocupat de Sainz a demonstrat că Ferrari a progresat enorm față de anul trecut și e aproape sigur că vom avea parte de un duel în 3 în clasamentul constructorilor, dar și în cel al piloților. Pe locul al treilea a terminat septuplul campion mondial, Lewis Hamilton, de la Mercedes. Britanicul a avut o cursă plină de peripeții, având suișuri și coborâșuri, însă a reușit să prindă podiumul.

DEZASTRU TOTAL PENTRU RED BULL

Când mai erau 3 tururi, Verstappen a fost nevoit să abandoneze din cauza unor probleme tehnice. Dezastrul celor de la Red Bull nu se terminase încă, deoarce în ultimul tur, Sergio Perez s-a răsucit pe circuit și a ieșit și el din cursă. Astfel, Red Bull nu a obținut niciun punct în prima crusă a sezonului.

Un alt moment de tensiune în Marele Premiu din Bahrain, a fost când Mașina pilotului francez a luat foc în turul 46 al primei curse a anului din Formula 1. Gasly a ieșit la timp, înainte ca flăcările să cuprindă monopostul constructorului Scuderia AlphaTauri. Ulterior, cursa a fost întreruptă, iar safety car-ul și-a făcut apariția pe pistă. Gasly a rămas lângă mașină, complet uluit, în timp ce pompierii încercau să stingă incendiul.

Surprizele plăcute au venit de la Kevin Magnussen (Haas), care a terminat pe 5, repsectiv Guanyu Zhou (Alfa Romeo), care a fost al 10-lea la prima sa cursă din carieră în Fromula 1.

Clasament final MP din Bahrain:

F1| Dublă de foc pentru Red Bull în Marele Premiu din Azerbaijan. Max Verstappen se distanțează considerabil în clasamentul general al piloților
F1| Sergio Perez câștigă MP din Monaco și ajunge la al 3-lea P1 din carieră
F1|Max Verstappen câștigă MP al Spaniei și devine lider mondial în clasamentul general al piloților
F1|Charles Leclerc profită de problemele lui Max Verstappen și pleacă din pole-position în MP al Spaniei