Home > Motorsport > F1|Sergio Perez, primul pole-position din carieră

F1|Sergio Perez, primul pole-position din carieră

Sergio Perez (32 de ani), pilotul mexican de la Red Bull, va pleca din pole-position în Marele Premiu al Arabiei Saudite. Lewis Hamilton (37 de ani) nu a trecut de Q1.

Pilotul mexican a obținut primul său pole-position în Formula 1 din cariera sa de pilot, după un tur impresionant pe circuitul de la Jeddah. Deși părea că lupta pentru pole se dă între piloții Ferrari, Carlos Sainz și Charles Lecerc, Perez a reușit să-l devanseze pe Leclerc cu 0,025 secunde. Sainz a încheiat al treilea.

Max Verstappen s-a clasat pe locul patru, la peste două zecimi de secundă în spatele coechipierului Sergio Perez. Alpine a obținut un rezultat solid, cu Esteban Ocon pe locul cinci și Fernando Alonso pe șapte.

Lewis Hamilton a acuzat că are probleme cu monopostul său și nu a prins Q2

Acesta a ratat prezența în Q2, prima dată după Marele Premiu al Braziliei din 2017.

Mick Schumacher, accident șocant în calificările Marelui Premiu al Arabiei Saudite

Mick Schumacher a fost implicat într-un accident grav care a speriat pe toată lumea aflată la fața locului. Pilotul german a pierdut controlul mașinii în virajul 12 al circuitului Jeddah și s-a izbit puternic de un parapet. Din fericire, Mick a fost conștient și a putut vorbi cu medicii.

Ambulanța a venit imediat, iar Schumacher a fost scos din mașina făcută praf. Acesta a primit primul ajutor, iar apoi a fost transportat la centrul medical în stare stabilă.

Clasamentul final în calificarile MP al Arabiei Saudite
F1| Dublă de foc pentru Red Bull în Marele Premiu din Azerbaijan. Max Verstappen se distanțează considerabil în clasamentul general al piloților
F1| Sergio Perez câștigă MP din Monaco și ajunge la al 3-lea P1 din carieră
F1|Max Verstappen câștigă MP al Spaniei și devine lider mondial în clasamentul general al piloților
F1| Max Verstappen câștigă lejer MP de la Imola și aduce maximum de puncte pentru Red Bull