Home > Fotbal > FC Botoșani se aproprie de play-off după victorie de acasă cu FC Hermannstadt

FC Botoșani se aproprie de play-off după victorie de acasă cu FC Hermannstadt

FC Botoșani a învins-o în această seară pe teren propriu pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1, într-o partidă contând pentru etapa a 24-a din Liga 1.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 29 prin Debeljuh care a reluat perfect cu capul o centrare a lui Bușu. Moldovenii au egalat după numai cinci minute, după ce Ofosu a luat o acțiune pe cont propriu, l-a ridiculizat pe Luchin și a șutat imparabil la colțul lung din interiorul careului. FC Botoșani a obținut victoria în minutul 80, când Dugandzic a reluat în poartă din câțiva metri o acțiune colectivă a gazdelor.
FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu – Cascini, Rodriguez – Ofosu, Ebenhofer, Ashkovski – Dugandzic.Antrenor: Marius Croitoru;
FC Hermannstadt: Cristiano – Opruţ, Luchin, Dobrosavlevici, Almeida – Rimane, Dumitriu, Petrescu, Sintean, Buşu – Debeljuh.Antrenor: Vasile Miriuţă;
Arbitru: Marian Barbu;
FC Botoșani: Bautista 57’, Chindiris 74’ , Ebenhofer 92’;
FC Hermannstadt: Petrescu 74’;
Cu acestă victorie, FC Botoșani urcă până pe locul 5 cu 39 de puncte, în timp ce sibienii rămân pe 10 cu 24 de puncte.
Etapa viitoare, FC Botoșani va juca în deplasare cu Sepsi, iar Hermannstadt va primi vizita Astrei Giurgiu.
reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj