Home > Fotbal > Fotbal | Ajax ia prima opțiune pentru a ajunge pe El Metropolitano

Fotbal | Ajax ia prima opțiune pentru a ajunge pe El Metropolitano

ajax-tottenham-champions-league

Ajax a cucerit Londra cu golul lui Van de Beek și continuă să traiască visul Ligii Campionilor. Neres putea semna sentința gazdelor. Verthongen a părășit terenul în sânge.

Ajax a confirmat calculele hârtiei și a ieșit victorioasă din confruntarea de pe terenul lui  Tottenham Hotspur în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor. Unigol gol al partidei a fost înscris de Van de Beek, gol care îi aduce pe olandezi la doar un pas de marea finală de la Madrid.

În vârstă de 22 de ani, Van De Beek a devenit al treilea cel mai tânăr marcator din istoria semifinalelor ligii Campionilor.  Din nou Ajax-ul ne-a oferit un fotbal magistral și i-a anihilat pe cei de la Tottenham care au acuzat din plin absența vedetelor Harry Kane și Son.

Golul lui Van De Beek a venit după un sfert de oră. Tot acesta a refuzat să îi paseze decisiv lui Neres pentru a încerca să înscrie din nou dintr-o poziție mult mai dificilă. Eforturile efective ale lui Tottenham nu au creat pericol decât în finalul primei reprize la lovitura de cap a lui Alderweireld care s-a dus puțin peste. În minutul 78, Neres putea să închidă în mare măsură soarta calificării, însă șutul acestuia din 10 metri a întâlnit bara.

Ajax învinge la Londra cu 1-0 și are prima șansă să se califice în Marea finală de pe 25 Mai din Madrid de pe Stadionul El Metropolitano. Returul va avea loc miercurea viitoare de la ora 22, la Amsterdam.