Home > Fotbal > Fotbal | S-a aflat prima finalistă din Cupa României

Fotbal | S-a aflat prima finalistă din Cupa României

finala-cupei-romaniei

După ce în meciul tur, Astra se impusese în Gruia, cu scorul de 3-1, liderul din liga 1, Cfr Cluj s-a deplasat la Giurgiu, sperând într-o întoarcere aproape imposibilă de scor.

Astra a început meciul în următoarea formulă: Lazar – Butean, Erico, Cestor, Radunovic – Roşu (89′ Biceanu), Pires – V. Gheorghe(73′ Begue), Alibec, Llullaku – Zoua(75′ Dima).

Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Fernandez – Peteleu, Mureşan, Lang, Camora( 46′ Manea) – Hoban, Males – Costache, Moutinho ( 61′ Țucudean) , Ioniţă(35′ Deac) – Omrani.

Meciul a început cu cei de la Astra încercând să conserve avantajul din tur și să închidă jocul la centrul terenului. În minutul 31, Males șuteaza violent de la distanță, însă Lazat reuseste să respingă cu vârful degetelor. În minutul 34, Butean execută perfect o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral stânga și deschide scorul. În minutul 36, Mureșan îl agață în careu pe Gheorghe, iar arbitrul Bîrsan dictează penalty. Alibec șutează puternic și dublează avantajul gazdelor. În minutul 42, Costache relansează jocul. Acesta primește o pasă excelentă de la Omrani și înscrie la colțul lung. Scorul pauzei a fost 2-1.

Imediat după pauză, Costache a fost aproape de dublă, însă șutul acestuia din careu se duce puțin pe lângă. În minutul 64, Erico îl faultează pe Țucudean în careu, iar Cfr primește și ea penalty. Deac însă nu îl poate învinge pe Lazar, care respinge șutul acestuia în corner. După numai două minute însă, Costache reușeste să egaleze după ce a fost servit perfect de Peteleu. Deși oaspeții au presat constant, nu au mai reușit să îsi creeze ocazii. Astfel partida se termină cu scor egal.

Astra și Cfr termină la egalitate, 2-2, iar Astra se califică în finală datorită victoriei din tur.

Aceștia vor întâlni în finală, învingătoarea dintre Viitorul Constanța și Csu Craiova.

dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
balaj-atac-fcsb
Cristi Balaj o atacă subtil pe FCSB
Lovro-Cvek-cfr
CFR l-a transferat pe Lovro Cvek
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”