Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo continuă seria meciurilor excelente făcute acasă

Fotbal | Dinamo continuă seria meciurilor excelente făcute acasă

Dinamo și Fc Botoșani s-au întâlnit în ultimul meci al etapei a 6-a din play-out pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare.

Înaintea acestui meci, Dinamo se situa pe locul 8, în timp cei de la Fc Botoșani erau cu două poziții mai jos.

Mircea Rednic a trimis pe teren următorul prim 11: Mandanda – Dussaut, Grigore, Mallo, Aliji – Zenke(61′ Chritovao), N’Diaye, Nistor, Sorescu – Montini (Jaadi), Papazoglou ( 78′ Popa).

Cei de la Botoșani au început în următoarea formulă: Fraisl – Patache, Miron, Burcă, Holzmann – Papa, Rodriguez (90′ Roman)- Fabbrini, Ongenda, Golofca (86′ Oaida) – Fulop.

Dinamoviștii au început ofensiv partida, iar în minutul 7 au avut prima mare ocazie. Nistor centreaza foarte bine pentru Aliji la marginea careului mic, acesta întoarce pentru Montini care nu reusește să înscrie din două încercări. În minutul 25, Dinamo are o nouă mare ocazie prin Papazoglou, care nu poate profita de o respingere greșită a apărării adverserse și trimite din 3 metri în portarul celor de la Botoșani. În minutul 32, Montini are o nouă șansă. Acesta trimite din 5 metri mult peste poartă, o centrare a lui Nistor din lovitură liberă, prelungită în careu. Deși dinamoviștii au avut cele mai mari ocazii de gol, la pauză s-a intrat cu scor alb.

În minutul 65, Sorescu ratează o ocazie imensă. Acesta primește mingea în fața porții, însă trimite pe lângă din 5 metri. Deși oaspeții au încercat să fragmenteze jocul și să tragă cât mai mult de timp, în minutul 87, N’Diaye înscrie cu capul după o lovitură de colț. Acesta gol a consemnat victoria lui Dinamo.

Dinamo învinge Botoșaniul cu 1-0 și vine la numai un punct de Gaz Metan Mediaș, ocupanta locului 7. Botoșaniul cade pe locul 11.

Etapa viitoare, Dinamo se va deplasa la Voluntari, în timp ce Botoșani va primi vizita celor de la Poli Iași.