Home > Fotbal > Fotbal | Cfr Cluj mai face un pas spre titlu

Fotbal | Cfr Cluj mai face un pas spre titlu

cfr-cluj-titlu

Cfr Cluj s-a deplasat la Sfântu Gheorghe pentru prima partidă din returul play-off-ului contra celor de la Sepsi.

Înaintea partidei clujenii erau pe primul loc, cu 38 de puncte, cu 3 peste Fcsb, ocupanta locului 2. Sepsi se afla pe 6, cu 20 de puncte.

Cei de la Sepsi au început cu următorul prim 11: Fejer – De Moura, Rudol, Ivanovic, Aboud Omar – Velev (63′ Mensah), Karnitski – Flores, Fulop (81′ Sintean), Ștefan (46′ Hamed) – Tandia.

Dan Petrescu a trimis pe teren următoarea formulă: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora – Deac (87′ Păun), Bordeianu, Culio – Omrani, Țucudean (75′ Costache), Moutinho (56′ Djokovic) .

Cfr a început ofensiv partida, iar Culio și Omrani au încercat poarta cu șuturi de la distanță în minutele 10 și 11. În minutul 24, Manea i-a centrat perfect de pe partea dreaptă lui Țucudean care a înscris cu o reluare din cădere la primul meci după intervenția pe cord. În minutul 41 Culio șutează superb de la marginea careului, însă Fejer are un reflex de ultim moment și respinge mingea în bară. La pauză, ardelenii au intrat cu avantaj, 1-0.

După pauză, Sepsi a pornit hotârătă să pună mai multe probleme. În minutul 57, Tandia are o primă ocazie importantă pentru covăsneni în partidă. Șutul acestuia din mijlocul careului trece însă foarte aproape de vinclu. În minutul 70, Țucudean a fost aproape să facă dubla. Acesta a primit o pasă la întâlnire la marginea careului mic, însă șutul acestuia este blocat excelent de Fejer. În minutul 79, Boli reia cu capul o centrare din corner a lui Deac, însă balonul trece puțin peste. Pe final, Cfr preferă să temporizeze jocul și să conserve rezultatul.

Cfr Cluj învinge cu 1-0 pe Sepsi Sf Gherghe și pune cel puțin până mâine, 6 puncte peste Fcsb. Sepsi râmăne pe 6, la 4 puncte de locul 5 Astra.

Etapa viitoare, Cfr Cluj va primi vizita celor de la Viitorul, în timp ce Sepsi se va deplasa la Craiova.