Home > Fotbal > Fotbal | Astra ia pe final toate punctele de la Sf. Gheorghe

Fotbal | Astra ia pe final toate punctele de la Sf. Gheorghe

sepsi-astra

Sepsi Sf. Gheorghe și Astra Giurgiu s-au întâlnit în această seară în ultima partidă a turului play-off-ului.

Înaintea partidei cele două echipe erau vecine de clasament, locul 5 Astra, locul 6 Sepsi. Diferența era de un singur punct în favoarea Astrei.

Sepsi a început partida în următoarea formulă : Niczuly – Moura, Viera, Jovanovici, Omar – Velev, Karnitskiy – Mensah, Nouveir, Fl. Ștefan – Tandia. Au mai intrat : Fulop, Vasvari și Flores.

De partea cealaltă Costel Enache a trimis pe teren următorul prim 11  : Lazar – Butean, Cestor, Bejan, Dima – Moise, Mrzljak – Balaure, Roșu, Biceanu – Zoua. Au mai fost introduși   :  Llullaku, Begue, Gheorghe.

Sepsi a intrat mai bine în meci, iar în minutul 11 au o mare ocazie. Tandia primește o pasă la întâlnire în careu, dar șutează peste din situție de unu la unu cu Lazar. Un minut mai târziu Astra replică. Un contraatac superb al Astrei duce minge la Mrzljac la marginea careului. Acesta șutează, însă portarul gazdelor este la post. Mingea revine la Romario Moise, însă și el este blocat de Niczuly. În minutul 32, Astra are o nouă ocazie. Moise recepționează mingea la marginea careului, Niczuly iese aiurea, iar Moise încearcă lobul. Jovanovic respinge mingea de pe linia porții. În minutul 39 vine replica lui Sepsi.  Karnitskiy  trage din drop de la 30 de metri, însă Lazăr respinge spectaculos de sub transversală. La pauză se intră cu scor alb, deși ocazii au fost de ambele părți.

În cea de a doua repriză partida a continuat să fie spectaculoasă, deși mariile ocazii au lipsit. În minutul 87, Astra are o ocazie imensă. Niczuly iese din nou greșit la marginea careului, iar Llulaku încearcă un lob de la marginea careului. Mingea cade însă pe bară. Un minut mai târziu Astra dă lovitura. Mike Castor reia în plasă din 6 metri o prelungire a unei centrari din corner. Astfel Astra obține prima victorie din play-off.

Astra învinge la Sf.Gheorghe cu 1-0 și îsi consolidează poziția a 5-a în clasament, în timp ce Sepsi rămâne pe 6 la 4 puncte distanță.

Etapa viitoare, Sepsi va prima vizita celor de la Cfr Cluj. Astra va juca și ea tot acasă în compania celor de la Csu Craiova.