Home > Fotbal > Fotbal | Gaz Metan rămâne în fruntea play-out-ului după meciul cu Voluntari

Fotbal | Gaz Metan rămâne în fruntea play-out-ului după meciul cu Voluntari

gaz-metan-voluntari

Voluntari si  Gaz Metan Mediaș s-au întâlnit în această seară în ultimul meci al etapei a 5a din play-out.

Înaintea partidei, Gaz Metan conducea clasamentul din play-out, cu 28 de puncte, cu 3 peste Dinamo. De partea cealaltă, Voluntari ocupa locul 10 cu 21 de puncte.

Voluntari a trimis pe teren următorul prim 11 : Vâtcă – I. Gheorghe, I. Balaur, Armaș, Al. Vlad – Răuță, Căpățână – G. Deac, Laidouni, Gadze – Tudorie. Au mai intrat pe parcurs : Ricardinho și Bălan.

Gaz Metan a început în următoarea componență : Pleșca – C. Crețu, Larie, M. Constantin, Cikarski – Fofana, Coimbra – Mailat, Rondon, Caiado – Yazalde. Au mai fost introduși în timpul partidei: Ivanov, Chamed și Ely.

Medieșenii au dominat începutul partidei. În minutul 12, Rondon face o acțiune superbă în flancul stâng, ridiculizează un adversar și îî trimite lui Caiado în fața porții care punctează pentru 1-0. În minutul 25, Yazalde pătrunde pe partea dreată în careu și îi trimite lui Rondon, care din cădere reia spre poartă. Vâtcă intervine însă salvator. În minutul 32, Voluntariul are o primă mare ocazie. Tudorie primește o pasă pe culoar care îl pune în situație de unu la unu cu Pleșca. Portarul oaspeților blochează însă încercarea de scăriță a lui Tudorie. În minutul 38, Vlad execută o lovitură liberă din marginea careului. Mingea este trimisă pe colțul lui Pleșca care nu poate opri mingea să intre în plasă. Se face 1-1, scor cu care se intră la cabine.

În minutul 56, Gaz Metan scapă periculos pe contraatac. Caiado îî pasează lui Mailat la marginea careului. Acesta mai face câțiva pași și sutează puternic, însă mingea nu prinde spațiul porții. În minutul 74, corner pentru Voluntari. Centrarea îl găseste pe Tudorie singur în fața porții, însă acesta trimite pe lângă. În minutul 79, Ivanov șutează de la 18 metri, Vâtcă respinge în față, iar Rondon pe fază face 2-1 pentru Gaz Metan. Pe final, gazul închide jocul și reușeste să îsi asigure cele 3 puncte.

Gaz Metan învinge cu 2-1 și pune din nou 3 puncte peste Dinamo în clasament. De partea cealaltă, Voluntari cade pe 11, în favoarea Botoșaniului care urcă pe 10.

Etapa următoare Gaz Metan va primi vizita celor de la Dunărea Călărași. De partea cealaltă, Voluntari va juca în deplasare cu Hermannstadt.