Home > Fotbal > Fotbal | Viitorul scoate Craiova din lupta pentru titlu

Fotbal | Viitorul scoate Craiova din lupta pentru titlu

În primul meci din play-off al etapei, Csu Craiova s-a deplasat la Ovidiu, pentru meciul cu Viitorul.

Înaintea etapei, Craiova era pe 3, la 7 puncte de liderul Cfr. Echipa lui Hagi se afla cu o poziție mai jos, având 26 de puncte.

Gică Hagi a trimis pe teren următorii 11 jucători: Cojocaru – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Băluță, Houri, Iacob – Hagi, Rivaldinho, Drăguș. Au mai fost introduși în timpul partidei : Ganea, Iacob, Achim

Craiova a început meciul în următoarea formulă: Pigliacelli – Donkor, Ferreira, Kelic – Martic, Mateiu, Cicâldău, Bancu – Bărbuț, Fortes, Mihăilă. Au mai jucat: Drăghici, Bic, Baicu

Partida a început sub dominația Craiovei. În primele minute, Bărbuț și Cicâldau l-au pus la încercare pe Cojocaru cu șuturi de la distanță. Portarul gazdelor a fost însă la post de fiecare dată. În minutul 9, mingea sare favorabil la Bărbuț, care deschide scorul. Pe reluare s-a văzut însă ca acesta se afla în poziție de offside. După numai 2 minute, Fortes are o mare ocazie, ratând execuția decisivă de la marginea careului mic. După alte 2 minute, Fortes are o nouă mare ocazie. Scăpat în lateral dreapta singur cu Cojocaru, acesta trage în plasa laterală. În minutul 15, Viitorul are prima ocazie prin Ianis Hagi, șutul acestuia de la 25 de metri trecând foarte aproape de poartă. Acest șut avea să prevestească golul din minutul 43. Același Hagi prinde o execuție senzațională de la 30 de metri care îl lasă fără replică pe Pigliacelli. O primă repriză spectaculoasă se termină cu scorul de 1-1.

După pauză, cei de la Viitorul au intrat hotârăți pe teren. În minutul 57, trupa lui Hagi face un contraatac perfect. Hagi îi pasează pe culoar lui Ganea care îî trimite perfect în fața porții lui Rivaldinho. Acesta, sub privire tatălui său aflat în tribune, îl execută pe portarul oaspeților. În minutul 70, Viitorul face o nouă fază superbă. Houri trimite mingea la marginea careului, Hagi lasă mingea pentru Achim, însă șutul acestuia trece peste poartă. Pe final, elevii lui Hagi preferă să apere rezultatul și blochează jocul la centrul terenului.

Viitorul învinge cu 2-1 pe Csu Craiova, și vin la un punct în spatele Craiovei, aflată pe 3, care după acest meci a ieșit definitiv din lupta pentru titlu.

Etapa viitoare, Viitorul va primi vizita celor de la Fcsb, iar Craiova se va deplasa la Giurgiu pentru meciul cu Astra.