Home > Fotbal > Fotbal | Botoșani aproape salvată de emoțiile pentru evitarea retrogradării după meciul cu Hermannstadt

botosani-hermannstadt

Botoșani și Hermannstadt s-au întâlnit în această seară într-un meci foarte important în vederea luptei pentru evitarea retrogradării.

Înaintea partidei, Botoșaniul se afla pe locul 11, cu 2 puncte peste adversara sa de astăzi, care se situa pe 12.

Botoșani a trimis pe teren următoarea formulă : Fraisl – Patache, Miron, Burcă, Soleidis – Papa, Rodriguez, Fabbrini – Golofca, Ongenda, Fulop. Au mai intrat în timpul meciului : Holzmann, Roman și Oaida.

De partea cealaltă, sibienii au început cu următorul prim 11: Cabuz – Mățel, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar – Dumitriu, Moreira, Serediuc – Blănaru, Lendric. Au mai fost introduși: Dalbea, Tsomou și Petrescu.

În prima jumătate a primei reprize cele două echipe s-au tatonat la centrul terenului, fazele de poartă lipsind. În minutul 23, Botoșani are o mare ocazie. Ongenda a reluat din 5 metri o minge respinsă greșit de Cabuz, însă balonul s-a scurs agonizant pe lângă poartă. În minutul 32, moldovenii au o nouă mare ocazie. Miron a lovit cu capul o centrare din corner, însă din nou mingea a trecut pe lângă bară. La cabine s-a intrat cu scor alb.

După pauză, tot moldovenii au dominat partida. În minutul 63, Mihai Roman pivotează frumos în careu și sutează cu efect. Căbuz este însă la post și respinge în afara terenului. Acelasi Roman este faultat în careu în minutul 67, iar Colțescu dictează penalty. Rodriguez șuteaza slab însă, iar Cabuz intervine salvator. În minutul 72, o nouă ocazie pentru gazde la șutul lui Fulop, care se scurge puțin pe lângă poartă. Când partida părea ca se va termina cu scor alb, gazdele reușesc să dea lovitura. Fabrinni șutează de la marginea careului, mingea este deviată de apărarea adversă și intră în poarta sibienilor.

Botoșani învinge cu 1-0, acumulează 22 de puncte și urcă până pe 10. De partea cealaltă, sibienii râmăn pe 12 cu 17 puncte.

Etapa viitoare cei de la Botoșani se vor deplasa la București pentru meciul cu Dinamo în timp ce Hermannstadt va juca pe teren propriu cu Voluntari.

Astra o învinge pe Botoșani și urcă pe podium în Liga 1
FCSB întoarce în final rezultatul cu Hermannstadt și se califică în semifinalele Cupei