Home > Liga 1 > Bergodi câștigă duelul italienilor. Sepsi o întoarce pe FCU Craiova

Bergodi câștigă duelul italienilor. Sepsi o întoarce pe FCU Craiova

sepsi-fc-u-craiova

Sepsi OSK a primit-o pe teren propriu în ultima etapă a sezonului regulat pe FCU Craiova. Cristiano Bergodi, antrenorul italian al covăsnenilor, s-a întâlnit cu conaționalul său, Nicolo Napoli.

Oltenii au fost mai periculoși în primele secvențe ale partidei și au deschis scorul după doar opt minute. Bauza nu l-a iertat pe Began și și-a pus echipa la timona jocului. Compagno (22) a ratat o ocazie uriașă de a mări ecartul pe tabelă, iar Sidibe (25) l-a pus și el în dificultate pe goalkeeper-ul gazdelor, care a respins cu emoții în corner.

Sepsi, două goluri în opt minute

În ciuda ocaziilor uriașe pe lângă care au trecut, oltenii s-au văzut mai întâi egalați și ulterior conduși de trupa lui Bergodi. Ștefănescu (39), găsit perfect de Dimitrov, a introdus mingea în poarta apărată de Popa, profitând de greșeala jucătorului craiovean. Până la intrarea la vestiare, Sepsi a mai punctat o dată. Tudorie (45+2), cu capul, l-a învins pe goalkeeper-ul Popa, ducându-și echipa la cabine cu un pas în fața adversarului.

Festival de ocazii în repriza secundă

Sepsi a fost echipa periculoasă și în primul minut al actului secund. Damașcan (46) a luat la țintă buturile lui Popa, dar mingea a trecut peste transversală. Compagno (57) a ripostat de partea cealaltă a terenului, însă Began a avut o intervenție salvatoare.

Aganovic (71) a atins bara cu 20 de minute înainte de ultimul fluier, iar Golofca (73) a încercat și el să mărească avantajul covăsnenilor. Același Golofca (82) și-a trecut în dreptul său o nouă ocazie ratată, în timp ce băieții lui Nicolo Napoli au încercat golul egalizator.

S-a terminat 2-1 pentru echipa gazdă care ajunge pe poziția a opta în clasament, cu 39 de puncte, în timp ce Craiova rămâne pe locul 11, cu 33 de puncte

sepsi-mioveni-liga-1
Sepsi întoarce spectaculos scorul cu CS Mioveni
Patronul lui Sepsi, primele reacții după trădarea lui Budescu: „Dânsul ne-a căutat pe noi”
Egal între Chindia și Sepsi în primul meci disputat fără spectatori din cauza coronavirusului