Home > Fotbal > Fotbal | Totteham realizează un nou miracol Champions League

Fotbal | Totteham realizează un nou miracol Champions League

tottenham-finala-champions-league

Lucas Moura a înscris un gol dramatic în al 96-lea minut cu care Tottenham a realizat o revenire miraculoasă împotriva Ajax-ului, pentru a ajunge într-o finala 100% englezească împotriva lui Liverpool.

Având dezvavantajul de 1-0 din meciul de la Londra, Spurs a început partida cum nu se putea mai rău. Căpitanul de numai 19 ani al celor de la Ajax, Matthijs de Ligt a deschis scorul în minutul 5 printr-o lovitură de cap perfect plasată cu care a dus scorul la 2-0 la general pentru tânăra echipă a lui  Erik ten Hag.

Tottenham a lovit bara prin Son, chiar înainte ca Hakim Ziyech să dubleze avatanjul gazdelor după asistul perfect al fostului jucător a lui Southampton, Dusan Tadic.

Scorul la pauză era de 3-0 la general pentru Ajax. Însă, imediat după pauză trupa lui Mauricio Pochettino a marcat de două ori în cinci minute.

Moura a redus din handicap, după ce a finalizat o cursă spectaculoasă a lui Dele Alli. Tot brazilianul a restabilit egalitatea, după ce a recuperat o minge apărată incredibil de Onana în fața lui Llorente. Din acest moment, Tottenham mai avea nevoie doar de un singur gol pentru a ajunge în marea finală de la Madrid din 1 Iunie.

Într-un final de poveste, Verthongen a nimerit bara, chiar înainte ca Moura să realizeze hat-trick-ul printr-un șut de la marginea careului de 16 metri în minutele de prelungiri, făcând astfel o noapte magică pentru Spurs.

Finala va avea loc, Sâmbătă, 1 Iunie, la Madrid, de la ora 22, între Liverpool și Tottenham.

Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu, spaima cehoaicelor în acest început de sezon
Medvedev îl va întâlni pe Zverev în finala Turneului Campionilor
RB Leipzig o învinge pe Tottenham la scor de neprezentare și merge în sferturile Champions League
Leipzig o învinge în deplasare în prima manșă a optimilor pe finalista de anul trecut