Home > Fotbal > Gaz Metan întoarce senzațional meciul cu Poli Iași și trece pe primul loc în Liga 1

Gaz Metan și Poli Iași s-au întâlnit în această după-amiază la Mediaș într-un meci contând pentru etapa a 8-a a Ligii 1.
Înaintea etapei cele două echipe se aflau la egalitate de puncte, 15, pe locurile 3, respectiv 4.
Gaz Metan a început partida în următoarea componență: Pleșca – Romeo, Constantin, Larie, Velisar – Droppa, Fofana, Olaru – Ely Fernandes, Buș, Cardoso.
Poli Iași a trimis pe teren următoru prim 11: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Mihalache, Radu – Breeveld, Loshaj – Hațiegan, Passaglia, Horșia – Bălan.
În minutul 36, Buș a prins un șut bun de la 25 de metri, dar Rusu a scos senzațional.
În minutul 49, Breeveld îi trimite perfect lui Bălan care finaliează în poarta lui Pleșca. În minutul 51, Pleșca îl faultează în careu Platini și se acordă penalty. Bălan transformă fără emoții și reușeste dubla. În minutul 56, Rusu îl faultează în careu pe Cardoso, iar Gaz Metan primește și ea penalty. Marius Constantin înscrie și el fără probleme de la punctul cu var și reduce diferența pe tabelă. În minutul 67, Chamed execută impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri și egalează scorul la doi. În minutul 75, Cardoso îi trimite o pasă filtrantă lui Buș, iar Pleșca nu poate opri mingea șutată de acesta din marginea careului să intre în plasă. În mintutul 89, Cristea îi centrează excelent lui Bălan din lovitură liberă, însă reluarea atacantului moldovenilor este scoasă de Pleșca.
Gaz Metan învinge pe Poli Iași cu 3-2 și urcă cel puțin până diseară pe primul loc în Liga 1.
Etapa viitoare, Gaz Metan se va deplasa la Ovidiu pentru meciul cu Viitorul, iar Poli Iași va primi vizita lui FC Hermannstadt.