Home > Fotbal > Gaz Metan învinge la Clinceni și revine pe loc de play-off

Gaz Metan învinge la Clinceni și revine pe loc de play-off

Gaz Metan Mediaș a învins în această după-amiază în deplasare pe Academica Clinceni cu scorul de 3-2 într-un meci contând pentru etapa a 25-a din Liga 1.

În minutul 3, Vojtus a deschis scorul pentru gazde cu o lovitură de cap dintr-un corner. În minutul 35, oaspeții au egalat prin Chamed cu un șut imparabil din interiorul careului. În minututul 40, Hora a adus-o pe Gaz Metan în avantaj. În minutul 49, Buș a mărit diferența pe tabelă, finalizând simplu din câțiva metri. În minutul 80, Vojtus a făcut dubla dintr-o lovitură de la 11 metri, dar gazdele nu au mai reușit până la final să pună în pericol poarta lui Gaz Metan.

Academica Clinceni: Santos – Kontoes, Bejan, Munoz, Dobrescu – Şut (Ventura ’64), Cebotaru (Achim ’82) – Merloi, Vojtus, Buziuc (Ion ’52) – Moussa. Antrenor: Ilie Poenaru;

Gaz Metan: Pleşca – Butean, Popa, Larie, Velisar – Fofana, Droppa – Cardoso (Diakota ’65), Hora (De Moura ’78), Ciocan (Chamed ‘9) – Buş. Antrenor: Edi Iordănescu;

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Vasile Marinescu, Florin Păunescu;

Clinceni: Dobrescu ’67;

Gaz Metan: Dumitru ’51, Hora ’64, Fofana ’82, Pleşca ‘90;

Cu această victorie, Gaz Metan urcă cel puțin temporar pe locul 5 cu 40 de puncte, în timp ce Academica rămâne pe 13 cu 21 de puncte.

Etapa viitoare, Academica se va deplasa la Ovidiu pentru meciul cu Viitorul, în timp ce Gaz Metan va primi vizita lui Dinamo.