Home > Fotbal > Poli Iași prima victorie după 9 meciuri

Poli Iași prima victorie după 9 meciuri

hermannstadt-poli-iasi-liga-1

Poli Iași a învins-o în această după-amiază în deplasare pe FC Hermannstadt, scor 1-0 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a 16-a din Liga 1.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Andrei Cristea în minutul 68, dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Opruț asupra lui Popadiuc.

HERMANNSTADT: Cristiano – Vodă, Viera (63′ Bastos), Stoica, Opruț – Mustivar (46′ Alhassan)_, Addae, Romario (63′ Dâlbea) – Sîntean (71′ Ster), Joalisson (71′ Buzan), Mayoral. Antrenor: Ruben Albes;

POLI IAȘI: Brânză – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu – Cristea (73′ Angiulli), De Iriondo, Passaglia – Almada, Chacana (46′ Cristea), Calcan. Antrenor: Daniel Pancu;

Viorel Flueran – Adrian Popescu, Florian Vișan;

HERMANNSTADT: 4′ Sintean, 34′ Romario, 37′ Mayoral, 66′ Dâlbea, 68′ Stoica, 74′ Addae;

POLI IAȘI: 22′ Frăsinescu, 62′ Calcan, 75′ Angiulli, 85′ Brînză;

După această victorie, Poli Iași urcă pe locul 14 cu 14 puncte, în timp ce Hermannstadt este pe 13 cu 15 puncte.

Etapa viitoare, Hermannstadt va primi vizita lui Dinamo, în timp ce Poli Iași va juca în deplasare cu Chindia.

poli-iasi-hermannstadt-liga-1
Poli Iași este prima echipă retrogradată din Liga 1
Poli Iași se impune la limită în duelul codașelor
Hermannstadt întoarce după pauză rezultatul cu Poli Iași și obține prima victorie din mandatul lui Ruben Albes