Home > Fotbal > Hermannstadt întoarce după pauză rezultatul cu Poli Iași și obține prima victorie din mandatul lui Ruben Albes

hermannstadt-poli-iasi-liga-1

FC Hermannstadt a învins-o în această seară în deplasare pe Poli Iași cu scorul de 3-2 (1-2), într-un meci contând pentru etapa a 7-a din play-out-ul Ligii 1.

Luckasssen a deschis scorul pentru gazde în minutul 9 reluând cu capul o centrare a lui Grădinaru. Alexandru Vodă a egalat în minutul 13 cu un șut deviat din marginea careului. Același Luckassen a adus-o pe Poli Iași în avantaj în minutul 41, reluând din marginea careului mic o centrare din lovitură liberă a lui Horșia.

Romario Pires a egalat în minutul 56 dintr-un penalty dictat în urma unui hent comis de Cabral. Debeljuh a adus victoria sibienilor în minutul 76 reluând imparabil centrarea lui Dâlbea.

Poli Iași: Rusu – Cabral, Frăsinescu, Klimavicius, Șerban – Grădinaru, Breeveld (58′ De Iriondo), Passaglia (88′ Popadiuc), Horșia (58′ Chacana) – Cristea (32′ Omoh), Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic;

Hermannstadt: Figueiredo – Vodă (28′ Almeida), Viera, Stoica, Opruț – Caiado (90′ Busu), Dâlbea, Romario Pires, Jo Santos – Debeljuh (85′ Petrescu), Bălan (46′ Yazalde). Antrenor:  Ruben Albes;

Radu Petrescu – Bogdan Gheorghe, Alexandru Vodă;

Poli Iași: 32′ Cristea, 55′ Cabral, 60′ Serban, 86′ Luckassen;

Hermannstadt: 29′ Opruț, 40′ Joalisson, 86′ Romario, 88′ Dâlbea, 90+1 Petrescu;

Cu această victorie, Hermannstadt ajunge pe 11 cu 21 de puncte. Poli Iași este pe 12 cu 18 puncte.

Etapa viitoare, Poli Iași va primi vizita lui Sepsi, iar FC Hermannstadt va juca în deplasare cu Chindia Tîrgoviște.