Home > Fotbal > Poli Iași salvează pe final un punct cu lanterna campionatului

Poli Iași salvează pe final un punct cu lanterna campionatului

Poli Iași și FC Voluntari s-au întâlnit în această seară pe stadionul „Emil Alexandrescu” într-un meci contând pentru etapa a 17-a din Liga 1.
Înaintea meciului, Poli Iași ocupa locul 8 cu 21 de puncte, în timp ce FC Voluntari era pe ultimul loc cu 7 puncte.
Poli Iași a început partida în următoarea formulă: Târnovanu – Cabral, Mihalache, Frăsinescu, Radu – Passaglia, Loshaj – Platini, D. Devesa, Horșia – Cristea.
FC Voluntari a trimis pe teren următorul prim 11: Râmniceanu – Struna, Balaur, Armaș, Vlad – Căpățână, Gorobdov, Laidouni – Gheorghe, Țîră, Mățan.
În minutul 8, Loshak trage foarte bine dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, dar Rîmniceanu este la post și respinge. În minutul 37, Gheorghe centrează de la marginea careului, iar Căpățână deschide scorul cu o reluare din voleu. În minutul 64, Loshaj aruncă o minge în careu, Lopes i-o asează cu pieptul lui Devesa care șutează puternic în bară. În minutul 66, Laidouni are o cursă impresionantă de 70 de metri, ajunge la marginea careului advers și îi pasează perfect lui Țîră care evită portarul și un fundas advers și mărește avantajul oaspeților. În minutul 77, Carlone îi trimite spectaculos lui Pasaglia care înscrie cu un șut din 6 metri. În minutul 79, Laidouni intră în careu și centrează în fața porții, Popadiuc încearcă să trimită în corner, însă este aproape de gol, fiind salvat de bară. În minutul 83, Cristea egalează cu un șut de la 20 de metri.
Poli Iași și FC Voluntari termină la egalitate 2-2, iar cele două echipe îsi păstrează locul în clasament.
Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu Dinamo, în timp ce FC Voluntari va primi vizita celor de la FCSB.