Home > Fotbal > Dinamo scapă incredibil victoria cu UTA la ultima fază

Dinamo scapă incredibil victoria cu UTA la ultima fază

dinamo-uta-liga-1

Dinamo și UTA Arad au remizat în această seară 2-2 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 11-a din Liga 1.

Torje a deschis scorul pentru gazde în minutul 7 cu un șut deviat din marginea careului după o acțiune excelentă a lui Itu. Sorescu a majorat avantajul în minutul 53 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Sliakov asupra lui Filip. David Miculescu a redus din diferență în minutul 63 împingând mingea în poartă din câțiva metri după două intervenții miraculoase a lui Iliev în prealabil. La ultima faza a meciului Miculescu a restabilit egalitatea.

Dinamo: Iliev – Radu, Popa, Grigore, Filip – Itu (67′ Moldoveanu), Răuță, Bani (46′ Crețu, 86′ Amzar) – Torje (83′ Dudea), Ivanovski, Sorescu. Antrenor: Mircea Rednic;

UTA: Iacob – Erico, Baravykas, Benga, Șliakov – Isac (47′ Miculescu), Batha – Antal (46′ Vorobjovas), Ubbink, Roger –  Hora (47′ Dangubic). Antrenor: Laszlo Balint;

Marian Barbu – Valentin Avram, Andrei Constantinescu;

Dinamo: 70′ Filip, 74′ Ivanovski, 75′ Moldoveanu;

UTA: 45+2′ Iacob;

UTA: 45+2′ Batha;

După acest egal, Dinamo acumulează 7 puncte și se află pe locul 15 în clasament. UTA este pe 8 cu 17 puncte.

Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar UTA va primi vizita celor de la U Craiova.

dinamo-gaz-metan-liga-1
Dinamo, prima victorie după opt etape
UTA învinge din nou în „Ștefan cel Mare”
uta-dinamo-liga-1
Victorie importantă pentru Dinamo în deplasare la Arad
Dinamo întoarce scorul și ia toate cele trei puncte din confruntarea cu Gaz Metan