Home > Fotbal > Dinamo întoarce scorul și ia toate cele trei puncte din confruntarea cu Gaz Metan

dinamo-gaz-metan-liga-1

Dinamo a învins-o în această seară pe teren propriu pe Gaz Metan Mediaș cu scorul de 2-1 (2-1), într-o partidă contând pentru etapa a 19-a din Liga 1.

Gaz Metan a deschis scorul prin Valente în minutul 6 cu un șut la colțul lung din inteirorul careului, după ce l-a ridiculizat pe Puljic.

Dinamo a egalat în minutul 32 prin Gueye, care a înscris din trei metri după o minge prelungită de Nemec la o centrare a lui Anton.

Puljic a făcut 2-1 în minutul 43, după ce portarul Pleșca a respins în el, o minge trimisă direct pe poartă din corner de Anton. Medieșenii au cerut fault la portar, după ce Bejan a căzut peste portarul oaspeților.

DINAMO: Eșanu – Radu, Puljic, Bejan, Steliano Filip – Fabbrini (89′ Moldoveanu), Răuță (80′ Gol), Anton, Crețu (46′ Nepomuceno) – Gueye (67′ Achim), Nemec. Antrenor: Ionel Gane;

GAZ METAN: Pleșca – Butean, Baco, Yuri, Trif – Alceus (58′ Ze Manuel), Junior da Silva – Deaconu, Horșia (46′ Sambu), Valente – Nițu (78′ Costea). Antrenor: Jorge Costa;

Marcel Bîrsan – Sebastian Gheorghe, Mircea Grigoriu;

DINAMO: 45+2′ Crețu, 57′ Răuță, 71′ Nepomuceno, 74′ Fabbrini, 90+1′ Eșanu;

GAZ METAN: 45′ Horșia, 52′ Yuri, 90′ Francisco;

După această victorie, Dinamo acumulează 22 de puncte și rămâne pe locul 11 în clasament. Gaz Metan este pe 10 cu 23 de puncte.

Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu UTA, iar Gaz Metan va primi vizita celor de la Academica Clinceni.