Home > Fotbal > Dinamo ajunge la a patra victorie la rând

Dinamo ajunge la a patra victorie la rând

dinamo-poli-iasi-liga-1

Dinamo s-a impus în această seară pe teren propriu, scor 4-1 (1-1), în fața celor de la Poli Iași, într-un meci contând pentru etapa a 15-a din Liga 1.

Platini a deschis scorul în minutul 4 pentru oaspeți, după o acțiune personală finalizată cu un șut din marginea careului. Sorescu a restabilit egalitatea în minutul 16 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Passaglia asupra lui Borcea.

Nemec a făcut 2-1 în minutul 58 cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Sorescu. Anton a dus scorul la 3-1 în minutul 77 cu un șut senzațional de la 25 de metri. Gueye a stabilit scorul final, 4-1, în minutul în minutul 86 finalizând sigur o nouă centrare excelentă a lui Sorescu.

Dinamo: Mejias – Sorescu, Puljic, Bejan, Grigore – Răuță (88′ Bani), Anton – Garcia, Borcea (46′ Gueye), Fabbrini (88′ Crețu), Nemec (77′ Achim). Antrenor: Ionel Gane;

Poli Iali: Bosz – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu – Cristea (53′ Vanzo), De Iriondo (71′ Breeveld), Passaglia (84′ Chacana) – Platini, Cristea (71′ Mensah) , Calcan. Antrenor: Daniel Pancu;

Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei, Valentin Avram;

Dinamo: 32′ Fabrinni;

Poli Iali: 38′ Platini, 45′ Onea;

Cu această victorie, Dinamo urcă pe locul 8 cu 15 puncte, în timp ce Poli Iași este pe 16 cu 10 puncte.

Etapa viitoare, Dinamo va juca pe teren propriu cu CFR Cluj, iar Poli Iași va primi vizita celor de la Academica Clinceni.

dinamo-gaz-metan-liga-1
Dinamo, prima victorie după opt etape
dinamo-uta-liga-1
Dinamo scapă incredibil victoria cu UTA la ultima fază
Dinamo întoarce scorul și ia toate cele trei puncte din confruntarea cu Gaz Metan