Home > Fotbal > Remiză albă în Rapid – Farul, primul meci de tradiție din liga secundă

Remiză albă în Rapid – Farul, primul meci de tradiție din liga secundă

Rapid și Farul Constanța s-au întâlnit în această seară în Regie în prima etapă a Ligii a doua.
Rapid a început partida în următoarea formulă: Drăghia – Voicu, Manole, Facundo, Demici – Sefer , Lazăr, Jorza – Dodoi, Drăghiceanu, Hlistei.
Farul a trimis pe teren următorul prim 11: Muțiu – Nicola, Lica, Ursu, Iulian – Toma, Doumbia, Cruceru – Kanda, Stoica, Stoica.
În prima repriză cele două formații s-au anihilat reciproc la centrul terenului, fazele de poartă lipsind cu desăvârșire.
În minutul 47, Stoica primește mingea nemarcat pe partea stângă, însă șutul său din prima este reținut de Drăghia. În minutul 50, Kanda prinde un șut bun de la marginea careului, dar Drăghia respinge în lateral. În minutul 55, Sefer a trimis excelent dintr-o lovitură liberă de la marginea careului lateral dreapta, însă Muțiu a intervenit fantastic. În minutul 62, în urma unui corner Stoica a reluat cu capul din 10 metri, dar Drăghia a fost pe minge și a reușit să respingă.
Rapid București și Farul Constanța remizează 0-0 în primul derby de tradiție a acestei ediții de liga a doua.
Etapa viitoare Rapid va juca tot acasă contra celor de la Concordia Chiajna, în timp ce Farul va primi vizita celor de la Dunărea Călărași.