Home > Fotbal > România învinge chinuit Malta

România învinge chinuit Malta

România a întâlnit în această seară la Ploiești reprezentativa Maltei într-un meci contând pentru etapa a 6-a a Grupei F a preliminariilor Campionatului European din 2020.
Înaintea meciului, România se clasa pe locul 4 cu 7 puncte, în timp ce Malta era o poziție mai jos cu 3 puncte.
Cosmin Contra a trimis pe teren următorul prim 11: Tătărușanu – Chipciu, Rus, Chiricheș , Ștefan – Cicâldău, Marin (59’ Stanciu), Bordeianu, Hagi (72’ Grozav) – Andone, Pușcaș (76’ Keseru).
Malta a început în următoarea formulă: Bonello – Borg, Agius, Z. Muscat – Corbolan, Vella, R. Muscat, Gambin, Mbong – Farrugia, Nwoko(72’ Effiong).
În minutul 10, Bordeianu îl lansează excelent pe Florin Andone, însă acesta nu îl poate învinge pe portarul advers din situație de unu la unu. În minutul 14, Hagi îi trimite excelent lui Andone care șutează din prima, însă portarul oaspeților este la post. În minutul 27, Bordeianu centrează foarte bine pentru Pușcaș, dar reluarea acestuia cu capul trece puțin pe lângă. În minutul 28, Corbolan a scapă singur cu Tătărușanu, dar portarul nostru intervine salvator. În minutul 45, Bordeianu șutează periculos de la 20 de metri, dar mingea trece milimetric pe lângă.
În minutul 47, Ianis Hagi execută un corner de pe dreapta, iar Pușcaș trimite cu capul în poartă. În minutul 65, Gambin prinde un șut periculos de la 25 de metri, dar Tătărușanu este atent și respinge peste poartă.
România învinge Malta cu 1-0 și urcă până la meciurile din această seară pe locul 2 în clasamentul grupei cu 10 puncte.
Următoarea partidă pentru România va avea loc pe 12 Octombrie de la ora 19 în deplasare la Insulele Feroe.
Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre