Home > Tenis > Sorana Cîrstea trece în turul secund la Taskent

Sorana Cîrstea trece în turul secund la Taskent

Sorana Cîrstea nr.96 WTA a întâlnit-o în această dimineață pe Denisa Alertova, nr. 254 WTA, în primul tur al turneului de la Taskent.
Sorana a pornit puternic și s-a dus la 5-0 încă din start. Cehoaica a câstigat și ea un game, dar imediat românca a închis cu serviciul primul set la 6-1.
Alertova a început mai bine setul secund și a câstigat primele două game-uri. Cîrstea a revenit însă imediat și a egalat la 2. S-a mers apoi cu serviciul până la 4-4. Sorana a făcut apoi break-ul și a închis setul secund cu serviciul, 6-4.
Sorana Cîrstea o învinge pe Denisa Alertova, scor 6-1, 6-4, după o oră și 7 minute de joc și se califică în turul secund la Taskent.
Acolo ea o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Akgul Amanmuradova și Ysaline Bonaventure.
sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2