Home > Tenis > Tenis | Simona Halep aduce România la doar un pas de finală

Tenis | Simona Halep aduce România la doar un pas de finală

simona-halep-fed-cup

Caroline Garcia, nr. 21 WTA și Simona Halep, nr. 2 WTA, s-au întâlnit în meciul al treilea al semifinalei de Fed Cup, România – Franța. Scorul după prima zi era 1-1, iar duelul primelor rachete ale celor două echipe ar fi oferit câstigătoarei prima șansă pentru accederea în finală.

Simona a intrat foarte slab în meci, iar după primele patru game-uri s-a văzut condusă cu 4-0. Din acel moment, sportiva noastră a avut o revenire fantastistică. Întâi a reușit să egaleze la 4, ca mai apoi să facă un nou break și să fie pusă în situația să servească pentru set. Deși a avut 30-0, Halep nu a putut să închidă setul, iar franțuzoaica a făcut break-ul. Cele două jucătoare și-au făcut apoi serviciul, iar setul unu a intrat în tie-break. Acesta a fost la fel de tensionat ca și întreg setul. S-a mers aproape permanent cap la cap, la 6-5 românca a avut minge de set, care din păcate a fost salvată de Garcia. Aceasta a concretizat și următoarele doua puncte și a câstigat tie-break-ul la 6.

În setul al doilea, Simona a intrat foarte montată. A câstigat foarte clar primele trei game-uri. Garcia însă a replicat și a izbutit și ea trei game-uri la rând. Simo nu a acuzat șocul și a reușit o nouă serie de trei game-uri. Acestea i-au permis sportivei să închidă setul la 6-3.

În setul decisiv s-a mers cu serviciul până la 4-4. În game-ul al nouălea, Simona, beneficiind și de două duble greșeli consecutive la 15-15, a reușit să facă break-ul. Game-ul următor reușeste să concretize break-ul și închide setul și neciul, 6-4.

Simona Halep o învinge pe Caroline Garcia cu 6-7, 6-3, 6-4 după exact 3 ore de joc. Astfel, România preia din nou conducerea, 2-1 în fața Franței și este la doar o victorie de finală.

Urmează meciul al patrulea dintre Irina Begu și Pauline Parmentier

Trebuie să menționăm ca Garcia era o piesă de bază a francezilor pentru partida de dublu, însă rămâne de văzut daca va mai putea să ducă încă un meci, după ce a jucat 3 ore intense cu Simona.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”