Home > Tenis > Tennis | Franța și România la egalitate după prima zi

Tennis | Franța și România la egalitate după prima zi

buzarnescu-fed-cup

După ce Simona Halep a adus primul punct în confruntarea România – Franța, Carolina Garcia, nr.21 WTA și Mihaela Buzărnescu, nr.29 WTA s-au întâlnit în cea de a doua partidă a zilei.

Românca a intrat greu în meci, iar după primele două game-uri s-a văzut condusă cu 3-0. La 4-1, Miki a început să recupereze deficitul. A reușit să facă re-break-ul și să vină la 4-3. Din păcate nu a reușit să concretizeze pe propriul serviciul, iar franțuzoaica a făcut din nou break. În game-ul următor Garcia a închis setul, 6-3.

Setul secund a început cu un nou break al jucătoarei franceze. Miki a replicat imediat și a egalat pe serviciul adversarei. Până la 3-3 s-a mers cu serviciul. Din păcate în game-ul 7, Miki a făcut două duble greșeli și nu a mai izbutit să se redreseze, Garcia făcând break-ul. Din acest moment, Mihaela a căzut definitiv și nu i-a mai pus probleme adversarei, care a închis și setul 2 cu același scor ca primul, 6-3.

Carolina Garcia o învinge pe Mihaela Buzărnescu, 6-3, 6-3, într-o oră și 28 de minute. Ea aduce punctul egalizator pentru Franța în meciul cu România.

Mâine de la ora 14, Simona Halep o va înfrunta pe Caroline Garcia în al treilea meci al semifinalei. După acest meci cei doi căpitani nejucători vor decide ce jucătoare vor trimite în teren pentru cel de al patrulea meci. Ziua se va termina cu meciul de dublu.