Home > Tenis > Tenis | Totul se decide la dublu între România și Franța

Tenis | Totul se decide la dublu între România și Franța

irina-begu-fed-cup

După ce Simona Halep a adus România în avantaj, Irina Begu, nr.83 WTA, era în postura de a închide întâlnirea, dacă o învingea pe Pauline Parmentier, nr.53 WTA.

După ce în primele două game-uri cele două jucătoare și-au făcut serviciul, Irina și-a pierdut serviciul în game-ul al patrulea. Acest break i-a fost îndeajuns franțuzoaicei pentru a câstiga setul, 6-4, după ce nu a greșit deloc pe propriul serviciu.

Începutul setului second a fost identic cu primul, numai că de această dată în favoarea Irinei. Aceasta a făcut break-ul în game-ul al patrulea și a ajuns până la 5-2. Acolo a mai făcut încă un break și a închis setul.

Din păcate în primul game al decisivului Irina și-a pierdut serviciul. Franțuzoaica a servit perfect și a ajuns la scorul de 4-2. Aici, Begu și-a mai pierdut încă odată serviciului, sucindu-și glezna la ultimul punct. În următorul game, franțuzoaica a închis meciul fără probleme.

Pauline Parmentier învinge cu 6-4, 2-6, 6-2, în două ore și 2 minute. Astfel Franța egalează la 2 și totul se va decide în meciul de dublu.

La meciul de dublu ne vom baza pe Monica Niculescu și Simona Halep, care va intra din nou după cele 3 ore jucate astăzi.

horia-tecau-simona-halep
Horia Tecău o va antrena pe Simona Halep
Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu obține prima victorie a carierei `împotriva Petrei Kvitova