Home > Fotbal > U Cluj nu poate să întoarcă soarta calificării la Sibiu

U Cluj nu poate să întoarcă soarta calificării la Sibiu

baraj-liga1

Fc Hermannstadt și U Cluj s-au întâlnit în această seară la Sibiu în manșa secundă a barajului ce stabilea ultima echipă ce va juca în Liga 1 sezonul viitor.

În partida de la Cluj, sibienii s-au impus pe final cu 2-0 dupa doua greșeli ale clujenilor.

Fc Hermannstadt a început meciul în următoarea formulă: Căbuz – Măţel, Dandea, Stoica, Tătar – Dâlbea, Popovici (67′ Acsinte ), Petrescu, Antonov (83′ Moreira ), Dumitriu – Tsoumou (90’Lendric).

U Cluj a trimis pe teren următoarea echipă: Dur-Bozoancă – Coman, Cordoş, Berci, Taub (87′ Coman ) – Florescu, Greu (80 ‘Hordouan), Pîrvulescu – Goga, Axente, Chitoşcă (57’ Gavra).

În minutul 18 Mățel execută o lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea se scurge milimetric pe lângă poartă. Aceasta a fost singura fază mai importantă de poartă din prima repriză, meciul fiind unul destul de închis.

În minutul 51 Stoica reia cu capul o centrare din corner a lui Greu, însă mingea trece puțin peste. În minutul 62, Taub centrează în mijlocul careului, însă reluarea lui Goga din cădere trece puțin pe lângă. După două minute, Gavrea centrează de pe dreapta aceluiași Goga care de data aceasta reia direct în plasă. Din acest moment cei de la Sibiu s-au regrupat foarte bine și au reușit să țină mingea departe de propriul careu.

U Cluj învinge cu 1-0, însă victoria cu 2-0 din tur le asigură celor de la Hermannstadt rămânerea în prima ligă și sezonul viitor.