Home > Handbal > Victorie fără istorie pentru tricolore

Victorie fără istorie pentru tricolore

Echipa națională de handbal feminin a României a debutat astăzi cu o victorie categorică la Campionatul Mondial din Spania, impunându-se la o diferență de 28 de goluri în fața reprezentativei Iranului, scor 39-11 (20-3).

Adversarele tricolorelor, prezente la primul lor turneu final, nu au avut șanse în fața unei echipe a României care a dictat legea pe semicerc de la un capăt la altul al partidei.

În urma acestui succes categoric, elevele lui Adi Vasile acumulează primele 2 puncte în clasament, iar partida următoare o vor disputa duminică, 5 decembrie, cu începere de la ora 19:00, în compania reprezentativei Kazahstanului.

Cele mai bune jucătoare din tabăra României au fost Cristina Laslo și Nicoleta Dincă, ambele izbutind 6 goluri, fiind urmate de Andreea Rotaru, cu 5 reușite.

Succesul a fost însă plătit scump pentru tricolore, deoarece au pierdut-o în prima repriză pe mezina Oana Borș, tânăra jucătoare de la Minaur Baia Mare suferind o accidentare gravă la genunchiul drept, care pune sub semnul întrebării prezența ei, în continuare, la acest turneu final.

Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin